Claas_20.11.2020shiuz_750x100_1102020

Ostatnie dni na złożenie dokumentów w KRUS

28 września 2004

Cztery dni zostały rolnikom prowadzącym działalność gospodarczą na złożenie w KRUS zaświadczenia z urzędu skarbowego.

KRUS chce wiedzieć, w jakiej formie rolnicy płacą podatek dochodowy. Jeśli firmę mieli także w ub.r., muszą wykazać wysokość podatku należnego.

- Wielu rolników złożyło już u nas zaświadczenia z urzędu skarbowego - mówi Jerzy Morkowski, dyr. bydgoskiego oddziału KRUS.

- Dokumenty ciągle wpływają. Nowe obowiązki nakłada na rolników-przedsiębiorców ustawa z 2 kwietnia 2004 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U z 2004 r. nr 91, poz. 873).

Rolnicy, którzy 2 maja br. prowadzili już działalność gospodarczą i opłacali składki w KRUS, muszą do 30 września br. udokumentować w jakiej formie płacą podatek dochodowy od działalności pozarolniczej oraz ile on wyniósł w 2003 r.

Jeżeli okaże się, że rolnik-przedsiębiorca płaci podatek na zasadach ogólnych lub jego podatek należny za 2003 r. (bez względu na formę) przekroczył 2528 zł, wówczas z końcem III kwartału br. rolnik przestanie być ubezpieczony w KRUS i od 1 października br. będzie musiał obowiązkowo płacić składki na ZUS.

Teraz nie muszą składać dokumentów ci rolnicy, którzy po 1 maja br. rozpoczęli (bądź dopiero rozpoczną) działalność gospodarczą. Ich już na starcie objęły zmienione przepisy ustawy.

Rolnik, który spełnia warunki i może zostać w KRUS, musi w ciągu 14 dni od rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej złożyć oświadczenie, że nadal będzie płacić składki na ubezpieczenie społeczne rolników i przedstawić w KRUS dokument, że spełnia warunki, by móc płacić zryczałtowany podatek dochodowy (w ciągu 7 dni od otrzymania go z urzędu skarbowego).

Rolnik, który nie dochowa tych terminów albo nie spełnia któregoś z podanych warunków, zostanie z końcem kwartału, w którym uruchomił firmę, wykluczony z KRUS.

Do 14 lutego 2005 r. trzeba będzie złożyć w KRUS zaświadczenie z urzędu skarbowego o wysokości należnego podatku za 2004 r. Dziś rząd zajmie się nowelizacją ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.


POWIĄZANE

Chociaż w ostatnich latach poziom aktywności fizycznej Polaków sukcesywnie rósł,...

Czy to pierwsza w tym roku pozytywna informacja dla branży HoReCa? Przełomowa ap...

Fundacja WWF Polska rozpoczęła kolejny projekt, którego celem jest ochrona dziki...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę