Pieniądze zostaną w portfelu gospodarzy

20 marca 2006

Rolnicy, którzy nie z własnej winy zerwą umowy dzierżawy ziemi, a otrzymali związane z tym dopłaty, nie będą musieli ich zwracać.

Chodzi o dopłaty z tytułu wsparcia dla obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania(ONW). Rozporządzenie Rady Ministrów z 9 marca zmienia obowiązujące do tej pory przepisy. Iwona Musiał, rzecznik Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wyjaśnia, że dotychczas producenci rolni korzystający z pieniędzy na wsparcie musieli je zwrócić, jeśli wcześniej niż po pięciu latach chcieli zmniejszyć powierzchnię swojej dzierżawy albo umowa o dzierżawę była przez nich zrywana. - Pieniądze trzeba było oddać nawet wtedy, gdy działo się to nie z winy rolnika - mówi Iwona Musiał. Pomoc jest częścią unijnego "Planu rozwoju obszarów wiejskich". W latach 2004 - 2006 Polska wyda na ONW 905 mln euro, z tego ponad 720 mln euro pochodzi z budżetu UE. Stawki dopłat ONW wynoszą od 179 zł do 320 zł za ha w zależności od rodzaju niekorzystnych warunków, np. uprawy w górach albo na glebach niskiej jakości.

Wysokość płatności jest też uwarunkowana wielkością gospodarstwa. Od 1 do 50 ha przysługuje 100 proc. stawki za każdy hektar upraw w trudnych warunkach, od 50 do 100 ha - 50 proc. stawki, od 100 do 300 ha - 25 proc. Za powierzchnię powyżej 300 ha pieniądze nie są przyznawane.


POWIĄZANE

Tylko do 29 lipca 2022 r. w ARiMR będzie można wnioskować o przyznanie pomocy na...

Jeszcze przez niecały tydzień – do 1 sierpnia 2022 r. – rolnicy mogą starać się ...

Zapał inwestorów w odnawialne źródła energii hamuje niestabilność polskiego praw...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę