aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Plan Hausnera nie będzie rozmiękczany

6 lutego 2004

Plan racjonalizacji i ograniczania wydatków publicznych nie był i nie będzie rozmiękczany - powiedział w czwartek dziennikarzom w Sejmie wicepremier do spraw gospodarczych Jerzy Hausner.

Zapytany, czy rząd wycofał się z planu obniżenia zasiłków chorobowych do 70 proc. wynagrodzenia z obecnych 80 proc., o czym informowała w czwartek "Rzeczpospolita", odpowiedział: Jest to zupełnie inna konstrukcja, zbyt skomplikowana, żeby wyjaśnić w 20 sekund. "Rzeczpospolita" podała, że w zamian rząd będzie chciał wprowadzić jednakowe zasady wypłacania zasiłków chorobowych dla wszystkich grup zawodowych. To oznaczałoby jednak pozbawienie przywilejów części z nich, co może być trudne do przeprowadzenia. Po tych informacjach złoty osiągnął w czwartek nowy rekord osłabienia w stosunku do euro, a ceny papierów skarbowych dalej spadły, powodując, że nie było chętnych na obligacje skarbowe na dodatkowym przetargu.

Wicepremier uważa, że należy zmniejszyć wydatki na świadczenia chorobowe poprzez zmianę mechanizmu ich przyznawania. Trzeba ograniczać wydatki związane ze świadczeniami chorobowymi, a w szczególności stworzyć taki mechanizm, który zniechęcałby do korzystania z zasiłku chorobowego jako formy nieświadczenia pracy - powiedział Hausner.


POWIĄZANE

- Usprawnione prace legislacyjne: mniej konfliktów kompetencyjnych i lepsze mech...

Metan: Parlament przyjmuje nowe prawo mające na celu ograniczenie emisji z sekto...

Eurodeputowani opowoedzieli się wczoraj na sesji plenarnej Parlamentu Europejski...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę