aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Podwyżki 2004

5 stycznia 2004

Nowy Rok przywitał nas podwyżkami cen paliw i znaczków pocztowych. W ciągu najbliższych miesięcy czeka nas jeszcze wzrost cen chleba, biletów teatralnych i kinowych, papierosów, dostępu do Internetu, a także nowych mieszkań i materiałów budowlanych.

Od kilku miesięcy ceny mąki idą w górę. Piekarze jak dotąd utrzymywali ceny pieczywa, ale nie potrwa to już długo. Chleb zdrożeje na pewno, ale jeszcze nie wiadomo o ile.

1 stycznia wzrosły ceny znaczków na listy. Znaczek na list zwykły jest droższy o 5 groszy, a list priorytetowy o 10 groszy.

W połowie roku więcej zapłacimy za przyjemności. Do biletów do teatru lub kina czy też na imprezy sportowe trzeba będzie prawdopodobnie doliczyć podatek VAT. Zdaniem Bożeny Janickiej z miesięcznika „Kino”, ceny biletów już są zaporowe, a dla młodzieży właśnie kino to pierwsze spotkanie z kulturą.

Palacze będą mieli dobrą okazję do rzucenia palenia, bo wzrośnie akcyza i zdrożeją papierosy. Najpierw w połowie stycznia, a potem w maju, gdy wejdziemy do Unii. W styczniu papierosy zdrożeją nawet o 20 groszy za paczkę.

Wraz z wejściem do Unii Europejskiej wzrośnie u nas podatek VAT na dostęp do Internetu. Podatek zamiast 7 będzie wynosił 22 proc., bo musimy dostosować nasze prawo do wspólnotowego. To oznacza, że trzyminutowe połączenie wzrosłoby z 31 do 35 groszy. Kto będzie chciał korzystać z sieci zapłaci więcej. To może oznaczać, że dynamiczny rozwój Internetu w Polsce spowolni się.

W nowym roku więcej trzeba będzie zapłacić za nowe mieszkania, a i wybudowanie domu będzie droższe. Od 1 maja z 7 do 22 proc. wzrośnie podatek VAT na materiały budowlane. 7 proc. VAT trzeba będzie zapłacić za kupno nowego mieszkania u developera.

Kto na mieszkanie chciał zarobić grając na giełdzie papierów wartościowych, od 1 stycznia ma jeszcze bardziej utrudnione zadanie. Od zarobionych na giełdzie pieniędzy trzeba będzie zapłacić 19 proc. podatku.


POWIĄZANE

- Usprawnione prace legislacyjne: mniej konfliktów kompetencyjnych i lepsze mech...

Metan: Parlament przyjmuje nowe prawo mające na celu ograniczenie emisji z sekto...

Eurodeputowani opowoedzieli się wczoraj na sesji plenarnej Parlamentu Europejski...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę