aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Pol o refundacji VAT

9 października 2003

W przyszłym roku powstanie ustawa, która ma pozwolić na refundację 22 proc. podatku VAT na budowy prowadzone systemem gospodarczym.

Obecnie nad projektem ustawy pracują resorty: infrastruktury i finansów – poinformował wicepremier Marek Pol na środowej konferencji po posiedzeniu rządu. Problem budownictwa systemem gospodarczym, czyli, gdy ktoś kupuje materiały i zleca wykonanie budowy, będzie rozwiązany odrębną ustawą, która pozwoli to zrefundować – powiedział Pol.

Podkreślił też, że Polska uzyskała najdłuższy okres przejściowy na gotowe mieszkania i gotowe budynki, jako jedyna z krajów kandydujących. Wszystkie materiały budowlane używane do budowy tych mieszkań obciążone są takim samym VAT-em, jak mieszkania, czyli 7 proc.

Pol zaprzeczył też środowym informacjom Platformy Obywatelskiej, że Polska będzie mogła stosować obniżoną stawkę VAT na materiały budowlane, jeśli rząd obejmie budownictwo mieszkaniowe programem budownictwa społecznego. Zgodnie z postanowieniami traktatu akcesyjnego, po wstąpieniu do UE stawka VAT na materiały budowlane wzrośnie z 7 do 22 proc.

Według Pola, społeczny program budownictwa mieszkaniowego jest takim dokumentem, który pozwala utrzymać niski VAT na mieszkania. Natomiast żadna dyrektywa Unii Europejskiej nie zezwala na wykorzystanie takiego programu do obniżenia VAT-u na materiały budowlane.


POWIĄZANE

- Usprawnione prace legislacyjne: mniej konfliktów kompetencyjnych i lepsze mech...

Metan: Parlament przyjmuje nowe prawo mające na celu ograniczenie emisji z sekto...

Eurodeputowani opowoedzieli się wczoraj na sesji plenarnej Parlamentu Europejski...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę