POLICE – wyniki finansowe.

21 maja 2007
W pierwszym kwartale 2007 roku Z.Ch. „POLICE” SA zrealizowały 42 mln zł zysku netto przy przychodach rzędu 460 mln zł. Tak dobre wyniki są efektem podwyżek cen nawozów i bieli tytanowej, dobrej sytuacji pogodowej i pierwszych skutków podjętych działań naprawczych.

W 2007 POLICE uzyskały globalny wzrost przychodów ze sprzedaży do poziomu 460 mln zł, czyli o 15% w stosunku do 1Q2006. Spółce sprzyja dobra koniunktura na rynkach światowych objawiająca się podwyżkami cen produktów.
Sprzedaż nawozów wyniosła 341 mln zł i była większa o 17,8% niż w 1Q2006 oraz w większym stopniu niż w ubiegłym roku kierowana na bardziej rentowny rynek krajowy. Łagodna zima i wczesna wiosna spowodowały wzrost popytu zgłaszanego przez gospodarstwa rolne, w efekcie czego 53% sprzedaży nawozów zostało zrealizowane w Polsce; w analogicznym okresie ubiegłego roku było to 41%. Jednocześnie dobra koniunktura na rynkach zagranicznych, wyższe ceny DAP i mocznika na rynkach światowych oraz polepszenie struktury sprzedaży na korzyść nawozów NPK spowodowały wzrost rentowności eksportu.

Sprzedaż sprzedaży bieli tytanowej wyniosła 62,9 mln zł. Jej wzrost o prawie 20% był spowodowany głównie zwiększeniem sprzedaży na rynku krajowym (o ponad 50%), czemu sprzyjała dobra koniunktura w budownictwie. Jednocześnie podwyżki cen na rynkach światowych w sprzedaży eksportowej bieli umożliwiły powrót do korzystnych poziomów cen zbliżonych do tych, które Spółka osiągała rok temu. Nieznaczne wzrosty cen rynkowych amoniaku na początku roku umożliwiły zrealizowanie wysokiej sprzedaży w styczniu i w lutym, jednak w marcu Police zaprzestały eksportu tego produktu ze względu na niewystarczającą opłacalność. Przychody ze sprzedaży amoniaku stanowią ponad 90% sprzedaży chemikaliów, która osiągnęła wartość 44,9 mln zł.

Mimo wzrostu cen gazu od 1 stycznia 2007 roku o 10%, a także wzrostu cen soli potasowej i ilmenitu (ceny szlaki tytanowej i surowców fosforonośnych pozostały bez zmian), wysoki wzrost przychodów ze sprzedaży po korzystnych cenach umożliwił osiągnięcie w I kwartale zysku operacyjnego na poziomie 65 mln zł i zysku netto na poziomie 42,1 mln zł. Wyniki te są zgodne z wewnętrznym budżetem spółki, na podstawie którego została sporządzona prognoza wyników na 2007 roku. Spółka przewiduje wzrost cen surowców (soli potasowej, fosforytów, gazu) oraz stawek frachtowych w przewozach morskich oraz pogorszenie sytuacji rynkowej w kolejnych kwartałach roku, co spowoduje, że w całym roku POLICE planują osiągnąć 38 mln zł zysku netto przy przychodach 1,77 mld zł.

Wpływ na poprawę wyników w I kwartale 2007 roku miały pierwsze efekty wdrażanego „Operacyjnego Programu Naprawczego na lata 2007-2009”. Z.Ch. „POLICE” SA  uruchomiły produkcję i sprzedaż DISTARPOL-u, 32,5% roztworu mocznika, który jest stosowany przez branżę motoryzacyjną. Uruchomiona nowa instalacja odbioru popiołów lotnych, pozwala zagospodarować kolejny z produktów ubocznych Zakładów Chemicznych „POLICE” SA. Inwestycja ta ma zarówno wymierne korzyści ekonomiczne jaki proekologiczne. W ramach realizacji Programu podjęto także działania handlowe w obszarze zakupów i sprzedaży oraz rozpoczęto etap redukcji kosztów. 

POWIĄZANE

Tylko do 29 lipca 2022 r. w ARiMR będzie można wnioskować o przyznanie pomocy na...

Jeszcze przez niecały tydzień – do 1 sierpnia 2022 r. – rolnicy mogą starać się ...

Zapał inwestorów w odnawialne źródła energii hamuje niestabilność polskiego praw...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę