Polityka sprzyja notowaniom złotego

25 czerwca 2004

W czasie czwartkowej sesji złoty umocnił się w stosunku do amerykańskiej waluty, a cena euro podlegała w ciągu dnia stosunkowo nieznacznym wahaniom. Kurs USD/PLN od otwarcia zniżkował z okolic 3,7750 do poziomu 3,7480 głównie za sprawą spadających notowań dolara na rynku EUR/USD. Kurs EUR/PLN kształtował się w przedziale 4,5450/5700.

Informacji o eksplozji w Turcji, w pobliżu miejsca, w którym zatrzymać miał się w najbliższych dniach prezydent Stanów Zjednoczonych George W. Bush wpłynęła na osłabienie amerykańskiej waluty. Na głębszą przecenę "zielonego" wpłynęły gorsze od oczekiwań popołudniowe dane makroekonomiczne z największej gospodarki na świecie.
W czwartek rozstrzygnąć się miały ostatecznie losy gabinetu Marka Belki. Premier w sejmowym expose wymienił najważniejsze zadania stojące przed rządem m.in. walkę z bezrobociem i biedą oraz rozwiązanie problemów w służbie zdrowia. Optymistyczne oczekiwania uczestników rynku na popołudniowe głosowanie sprzyjały notowaniom złotego.
Komisja Europejska wezwała polski rząd do przyspieszenia reform fiskalnych i wyznaczyła okres 3-4 lat na obniżenie deficytu budżetowego poniżej 3 proc. PKB.
O godz. 15.50 jeden dolar wyceniany był na 3,7545 zł, a jedno euro na 4,5670 zł (odchyl.– 1,91 proc.).

Krótkoterminowa prognoza
Inwestorzy będą teraz z uwagą oczekiwać sygnałów na temat przyszłotygodniowej decyzji RPP w sprawie stóp procentowych. Podtrzymujemy naszą prognozę o dalszych zniżkach kursu EUR/PLN w okolice 4,5370 oraz amerykańskiej waluty do poziomu 3,72.


POWIĄZANE

- Utworzony 30 lat temu w 1993 r. jednolity rynek UE zapewnia 56 mln miejsc prac...

Komisja Europejska przeznaczy 185,9 mln euro w 2023 r . na sfinansowanie działań...

Umowy dotyczącej usług finansowych nie można już zawierać podczas pokazu, a takż...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę