Polska może obniżyć deficyt budżetu

17 listopada 2004

Minister finansów Mirosław Gronicki powiedział, że Polska może obniżyć deficyt budżetu do 3 proc. PKB w 2006 roku. Dodał, iż uważa, że Polska jest coraz bliższa celu, jakim jest wejście do strefy euro w 2009 roku.

Gronicki uczestniczył we wtorek w Brukseli w posiedzeniu 25 unijnych ministrów finansów. Polska i inne kraje zaproponowały na tym spotkaniu, aby koszty reformy systemów emerytalnych nie obciążały ich deficytów budżetowych, kiedy będzie dokonywana ocena, czy kraje te spełniają kryteria wejścia do strefy euro.

W Brukseli zapadła decyzja o "specjalnym traktowaniu reform emerytalnych" - powiedział minister w rozmowie z dziennikarzami agencji PAP i Reuters. Polska chciałaby pozostać przy uznawaniu środków przekazywanych do OFE za część sektora finansów publicznych, do czego nie chce przychylić się Eurostat uznając, że fundusze emerytalne nie gwarantujące wysokości świadczeń, tak jak w Polsce, nie powinny być wliczane do finansów publicznych.

Decyzja europejskiego biura statystycznego powoduje, że Polska może mieć kłopoty z wypełnieniem postanowień traktatu z Maastricht, który zakłada, że kraje wstępujące do strefy euro powinny obniżyć deficyt budżetu poniżej 3 proc. PKB.

W 2004 roku deficyt budżetowy ma osiągnąć 5,7 proc. PKB, ale gdyby zastosować wykładnię Eurostatu, wyniósłby ponad 7 proc. PKB. Stanowisko Gronickiego potwierdził minister finansów Holandii Gerrit Zalm, który przewodniczy wtorkowym obradom.

Reformy emerytalne wymagają specjalnego traktowania –  powiedział we wtorek Zalm na konferencji prasowej. Po wtorkowym spotkaniu ministrów finansów Gronicki ocenił, iż cel ten jest coraz bliższy, "ale trzeba jeszcze powalczyć", by zgoda na wliczanie OFE do finansów publicznych została potwierdzona w dokumentach.

Dodał, że decyzja w tej sprawie może zapaść już za dwa miesiące, kiedy Komitet Ekonomiczny i Finansowy Rady UE przygotuje specjalny dokument. Za pozytywnym dla Polski rozstrzygnięciem przemawia poparcie wielu krajów członkowskich.

Mamy około 10 krajów, które popierają Polskę –  powiedział Gronicki, wyliczając Wielką Brytanię, Włochy, Francję, Austrię, Szwecję, Danię, Węgry, Słowację i Słowenię. Na spotkaniu z dziennikarzami Gronicki powiedział, że być może Polska już w 2006 roku obniży deficyt budżetowy poniżej 3 proc. PKB, jednak warunkiem jest wzrost gospodarczy na poziomie około 6 proc.


POWIĄZANE

Tylko do 29 lipca 2022 r. w ARiMR będzie można wnioskować o przyznanie pomocy na...

Jeszcze przez niecały tydzień – do 1 sierpnia 2022 r. – rolnicy mogą starać się ...

Zapał inwestorów w odnawialne źródła energii hamuje niestabilność polskiego praw...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę