Polska polityka monetarna zbyt rygorystyczna

1 kwietnia 2003

Sekretarz generalny Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) Donald Johnston uważa, że największym wyzwaniem dla Polski jest rozwiązanie problemu bardzo wysokiego bezrobocia. Zmniejszenie bezrobocia będzie zależało miedzy innymi od wzrostu gospodarczego, na który niekorzystnie wpływa zbyt rygorystyczna polityka monetarna.

Polska jest członkiem OECD, organizacji zrzeszającej kraje o rozwiniętej gospodarce rynkowej, od ponad sześciu lat. Z Donaldem Johnstonem przebywającym w Polsce z jednodniową wizytą spotkał się minister finansów Grzegorz Kołodko. Po spotkaniu sekretarz generalny OECD powiedział, że poważnym problemem dla Polski jest duże bezrobocie. Według kryteriów organizacji bezrobocie w Polsce wynosi obecnie ponad 20% i jest najwyższe wśród krajów, które OECD skupia.

Zdaniem Johnstona zmniejszenie bezrobocia będzie zależało od wielu czynników: od polityki socjalnej, gospodarczej i wzrostu gospodarczego. W warunkach niskiego wzrostu gospodarczego będzie trudno ograniczać bezrobocie. 

Zdaniem ekspertów OECD niska inflacja w Polsce jest korzystna dla gospodarki. Stawiane są natomiast pytania o politykę monetarną – czy nie jest zbyt rygorystyczna w warunkach niskiej inflacji?


POWIĄZANE

W 2022 r. wykryto 260 publikacji medialnych, powielających fałszywe informacje d...

Doprecyzowując przepisy, nie dokręcajmy regulacyjnej śruby! Od dawna wiadomo, że...

Jak dowiadujemy się z komunikatu wydanego i opublikowanego na stronach interneto...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę