aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Pomoc gospodarstwom dotkniętym huraganem

22 grudnia 2015
Zgodnie z ustaleniami wtorkowej Rady Ministrów w resorcie opracowywane są zasady pomocy rolnikom, których gospodarstwa ucierpiały w skutek ostatniego huraganu. Minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki, na dzisiejszej konferencji prasowej przedstawił ramowy program pomocy rolnikom, którzy ponieśli straty.
W ramach posiadanych przez resort możliwości pomoc będzie kierowana za pośrednictwem następujących instrumentów finansowych:
- w wyniku nowelizacji rozporządzenia RM o pomocy społecznej – kwota 15 mln zł na celowe zasiłki socjalne m.in. na remont maszyn i urządzeń – do wysokości 15 tys. zł na gospodarstwo;
- w ramach PROW 2007-2013 – dodatkowy nabór wniosków w działaniu: Modernizacja gospodarstw oraz w działaniu: Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej;
- dodatkowe środki przeznaczone na kredyty preferencyjne – po zbilansowaniu zainteresowania rolników tym instrumentem;
- poprzez dopłaty do materiału siewnego i sadzeniaków.
Minister Marek Sawicki przypomniał również o formach pomocy, które mogą być zastosowane przez inne instytucje.
Szef resortu poinformował o decyzji Funduszu Składkowego KRUS, który przeznaczył na ten cel 1 mln zł. Środki będą rozdysponowane przez samorządy za pośrednictwem wyznaczonej przez Fundusz organizacji.
Pozostałe możliwości pomocy poszkodowanym rolnikom znajdują się w kompetencjach Samorządów, Agencji Nieruchomości Rolnych i Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. W tych przypadkach chodzi o odroczenia lub rozłożenie na raty należnych płatności, bądź też ewentualne umorzenia oraz ulgi w opłatach podatku rolnego.
Minister Marek Sawicki podkreślił, że 16 mln zł (z tego 15 mln będących w dyspozycji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi i 1 mln ze środków KRUS) przeznaczone na pomoc rolnikom nie wchodzi w skład kwoty 25 mln zł, o których była mowa po wczorajszym posiedzeniu Rady Ministrów.


POWIĄZANE

- Usprawnione prace legislacyjne: mniej konfliktów kompetencyjnych i lepsze mech...

Metan: Parlament przyjmuje nowe prawo mające na celu ograniczenie emisji z sekto...

Eurodeputowani opowoedzieli się wczoraj na sesji plenarnej Parlamentu Europejski...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę