Pomoc społeczna na wsi

17 grudnia 2007
Coraz więcej rolników żyje na skraju ubóstwa. Na Opolszczyźnie już ponad 70 tysięcy ludzi korzysta z różnych form pomocy społecznej. Do wójtów o wsparcie zwracają się głównie pracownicy PeGR-ów. Tymczasem przepisy wyznaczają socjalne progi, często niemożliwiają gminom pomoc finansową dla ubogich gospodarzy i ich dzieci.

Wieś Rybna w gminie Popielów. Tu na 15 hektarach gospodaruje rodzina Janeczków. Mając pięcioro dzieci ledwie wiążą koniec z końcem. Mimo, że żyją biednie nigdy nie otrzymali pomocy. Dzieciom odmówiono przyznania stypendium. Według przepisów są zbyt bogaci.

Mimo to, Janeczkom bez stypendium udało się wykształcić dwóch synów. Wyjechali do pracy w Irlandii. Ale jak mówią nadal nie jest im łatwo żyć.

W Popielowie , gminie rolniczej liczącej 8400 mieszkańców już ponad 1/10 korzysta z pomocy społecznej.

W gminie Popielów wsparcia potrzebują także małe gospodarstwa rolne. Tymczasem wójt mimo, że ma na to pieniądze nie może pomagać rodzinom rolników żyjącym w skrajnym ubóstwie.

W jeszcze trudniejszej sytuacji na Opolszczyźnie jest blisko dziesięć tysięcy popegeerowskich rodzin. To wieś Borkowice. Tutaj ludzie nadal w wiejskim sklepiku biorą żywność na tzw. zeszyt.

Tymczasem po raz kolejny pomoc tej grupie mieszkańców wsi zapowiada sejmowa komisja rolnictwa.

Na razie najubożsi mieszkańcy wsi na Opolszczyźnie mogą liczyć na pomoc parafii i Caritas oraz niemieckich miejscowości zaprzyjaźnionych z gminami.


POWIĄZANE

Pomoc na restrukturyzację gospodarstw rolnych - pożyczki na spłatę zadłużenia zw...

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w 2020 r. uruchomił mechanizm dopłat do skład...

Prawie 17 tys. kierowców straciło prawo jazdy w 3 pierwszych miesiącach pandemii...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę