informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Pomoc społeczna na wsi

17 grudnia 2007
Coraz więcej rolników żyje na skraju ubóstwa. Na Opolszczyźnie już ponad 70 tysięcy ludzi korzysta z różnych form pomocy społecznej. Do wójtów o wsparcie zwracają się głównie pracownicy PeGR-ów. Tymczasem przepisy wyznaczają socjalne progi, często niemożliwiają gminom pomoc finansową dla ubogich gospodarzy i ich dzieci.

Wieś Rybna w gminie Popielów. Tu na 15 hektarach gospodaruje rodzina Janeczków. Mając pięcioro dzieci ledwie wiążą koniec z końcem. Mimo, że żyją biednie nigdy nie otrzymali pomocy. Dzieciom odmówiono przyznania stypendium. Według przepisów są zbyt bogaci.

Mimo to, Janeczkom bez stypendium udało się wykształcić dwóch synów. Wyjechali do pracy w Irlandii. Ale jak mówią nadal nie jest im łatwo żyć.

W Popielowie , gminie rolniczej liczącej 8400 mieszkańców już ponad 1/10 korzysta z pomocy społecznej.

W gminie Popielów wsparcia potrzebują także małe gospodarstwa rolne. Tymczasem wójt mimo, że ma na to pieniądze nie może pomagać rodzinom rolników żyjącym w skrajnym ubóstwie.

W jeszcze trudniejszej sytuacji na Opolszczyźnie jest blisko dziesięć tysięcy popegeerowskich rodzin. To wieś Borkowice. Tutaj ludzie nadal w wiejskim sklepiku biorą żywność na tzw. zeszyt.

Tymczasem po raz kolejny pomoc tej grupie mieszkańców wsi zapowiada sejmowa komisja rolnictwa.

Na razie najubożsi mieszkańcy wsi na Opolszczyźnie mogą liczyć na pomoc parafii i Caritas oraz niemieckich miejscowości zaprzyjaźnionych z gminami.


POWIĄZANE

W terminie od 18 marca do 8 kwietnia Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Pol...

Mając na uwadze wnioski napływające z wojewódzkich izb rolniczych, Zarząd KRIR z...

W związku z informacją resortu rolnictwa o tym, że w bieżącym roku nie zostały z...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę