CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

Pora na rozliczenie paliwa.

4 września 2007
Od dziś do końca września rolnicy mogą ubiegać się o zwrot części akcyzy za olej napędowy. Wnioski należy składać w urzędach gmin i miast. Aby uzyskać zwrot części kosztów poniesionych na paliwo trzeba mieć faktury potwierdzające jego zakup.

Zwrot w wysokości około 50 groszy do litra oleju napędowego to dla rolników niezbyt duża zachęta. Rolnicy przyznają, że po niższej cenie mogą kupić olej napędowy bez faktur oraz bez zbędnej biurokracji.

A to czysty zysk bo w okresie natężonych prac polowych czas jest dla każdego na wagę złota. Zdaniem rolników dużo korzystniejszą pomoc uzyskują ich koledzy ze sąsiednich krajów.

Andrzej Nowak, wieś Złota: - Powinno być w ogóle tak, jak w innych krajach. Paliwo rolnicze powinniśmy tankowac w swoich CPNach. U nas nie tylko trzeba pamiętać o fakturach, to jeszcze dodatkowo o terminach.

Grzegorz Kropiak wójt gminy Rybno: - Rolnicy składając faktury muszą pamiętać o dacie od marca do sierpnia żeby skorzystać z drugiej transzy dopełniającej normę na rok 2007.

Aby zachęcić rolników do kupowania oleju napędowego w legalnych źródłach resort rolnictwa zapowiada podwyższenie zwrotu akcyzy. Od przyszłego roku mogłoby to być nawet zwrot w wysokości około 90 groszy za litr.

Henryk Kowalczyk wiceminister rolnictwa: - Będziemy wnioskowali aby w następnym roku dopłaty do paliwa były jeszcze większe i korzystniejsze czyli w możliwym największym stopniu dopuszczalnym przepisami U.E.

Rolnicy przyznają że bardzo na to liczą. Z roku na rok do pracy w gospodarstwie potrzeba coraz mniej rąk wzrasta za to zużycie paliwa.  

POWIĄZANE

Polska turystyka to najbardziej dynamicznie rozwijająca się dziedzina gospodarki...

Przemysł piwowarski tworzy 200 tys. miejsc pracy w polskiej gospodarce. Ta liczb...

Zarząd KRIR zwrócił się do ministra rolnictwa i rozwoju wsi w związku z trudną s...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę