Posłowie popierają ustawę o swobodzie działalności gospodarczej

27 maja 2004

Większość klubów poselskich popiera ustawę o swobodzie działalności gospodarczej choć opozycja zastrzega się, że można było w niej zrobić jeszcze więcej dla przedsiębiorców.

Sejm w drugim czytaniu zapoznawał się z ustawą i ze - zgłoszonymi przez posłów - poprawkami do niej. Sprawozdawca Komisji, Ewa Maria Janik, posłanka SLD podkreśliła, że ustawa ma przywrócić wolność gospodarczą w Polsce.

Posłanka wyliczała, że celem ustawy jest, między innymi, ułatwienie podejmowania działalności gospodarczej poprzez zastąpienie kilku zgłoszeń o rozpoczęciu działalności jednym wnioskiem, uporządkowania zagadnień prowadzenia kontroli działalności gospodarczej z równoczesnym ograniczeniem liczby i czasu trwania kontroli, zdefiniowaniem małych, średnich przedsiębiorców oraz wprowadzeniem pojęcia mikroprzedsiębiorców, uproszczeniem i uporządkowaniem procedur administracyjnych.

Ewa Maria Janik podkreśliła, że podczas prac Komisji, większość posłów zgodziła się co do tego, że niezbędna jest poprawka, która spod zakazu przeprowadzenia dwóch kontroli jednocześnie w przedsiębiorstwie, wyłącza Państwową Inspekcję Pracy. Wynika to z międzynarodowych zobowiązań Polski.

Posłowie opozycji, którzy zabierali głos w debacie wskazywali, że zakres wolności zawarty w ustawie powinien być o wiele większy i o wiele większe powinny być ułatwienia biurokratyczne dla rejestaracji działalności gospodarczej i samego jej prowadzenia. Poseł PiS-u, Artur Zawisza porównał jak trudne jest założenie firmy w Polsce i Stanach Zjednoczonych.

- W Polsce potrzeba na to przeciętnie 31 dni, a w Stanach Zjednoczonych - tylko 4. Ponadto w bogatych Stanach Zjednoczonych jest to procentowo rzecz biorąc 30 razy tańsze niż w Polsce - powiedział poseł PiS-u.

Wśród zgłoszonych poprawek znalazły się poprawki dotyczące zniesienia części koncesji, ułatwienia wpisu do ewidencji gospodarczej, a także postulat, aby wprowadzić przy okazji tej ustawy zmiany do ordynacji podatkowej, umożliwiające przedsiębiorcy uniknięcie odpowiedzialności jeśli wyliczający swój podatek zastosował sie do interpretacji urzędu skarbowego.


POWIĄZANE

Do 9 czerwca 2017 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaciła...

Pracodawcy mają coraz większe problemy ze znalezieniem odpowiednich pracowników,...

Meal-kit subscription services, czyli zestawy składników do samodzielnego gotowa...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę