Produkcja wzrosła o 13,5%

20 września 2004

Produkcja przemysłowa w sierpniu 2004 roku wzrosła o 13,5 proc. rok do roku, po wzroście o 6,0 proc. w lipcu, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 1,7 proc. - poinformował w piątek Główny Urząd Statystyczny.

Ekonomiści spodziewali się, że produkcja przemysłowa w sierpniu wzrośnie o 16,6 proc. rok do roku. Według wstępnych danych produkcja sprzedana przemysłu po wyeliminowaniu wpływu zmian cen (w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących powyżej 9 osób) była w sierpniu br. o 13,5% wyższa niż przed rokiem i o 1,7% wyższa w porównaniu z lipcem br. Po uwzględnieniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana ukształtowała się na poziomie o 9,5% wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 0,7% niższym w porównaniu z lipcem br. W stosunku do sierpnia ub. roku wzrost produkcji sprzedanej przemysłu odnotowano w 24 (spośród 29) działach przemysłu m.in. w produkcji pojazdów mechanicznych, przyczep i naczep - o 55,4%, sprzętu i urządzeń radiowych, telewizyjnych i telekomunikacyjnych - o 42,7%, maszyn i aparatury elektrycznej - o 30,3%, wyrobów z metali - o 25,7%, w działalności wydawniczej; poligrafii i reprodukcji zapisanych nośników informacji - o 20,5%. Spadek produkcji sprzedanej, w porównaniu z sierpniem ub. roku wystąpił m.in. w produkcji instrumentów medycznych, precyzyjnych i optycznych, zegarów i zegarków - o 6,1%, odzieży i wyrobów futrzarskich - o 2,5%. W okresie styczeń-sierpień br. produkcja sprzedana przemysłu była o 15,5% wyższa w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Według wstępnych danych produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych), obejmująca roboty o charakterze inwestycyjnym i remontowym zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób, była w sierpniu br. o 2,6% większa niż przed rokiem i o 12,4% wyższa niż w lipcu br. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie o 6,2% niższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 2,7% większym w porównaniu z lipcem br. Wzrost poziomu produkcji, w porównaniu z lipcem br. wystąpił we wszystkich grupach przedsiębiorstw, przy czym największy w jednostkach wykonujących roboty budowlane wykończeniowe - o 25,6%, a najmniejszy w przedsiębiorstwach zajmujących się wykonywaniem instalacji budowlanych - o 10,4%. W stosunku do sierpnia ubiegłego roku wyższy poziom zrealizowanych robót odnotowano w jednostkach zajmujących się wykonywaniem robót budowlanych wykończeniowych - o 57,3% i wznoszeniem obiektów budowlanych; inżynierią lądową i wodną - o 4,6%. W podmiotach, których podstawowym rodzajem działalności jest przygotowanie terenu pod budowę i wykonywanie instalacji budowlanych produkcja uległa zmniejszeniu, odpowiednio o 22,3% i 14,7%. Poziom produkcji budowlano-montażowej zrealizowanej w okresie styczeń-sierpień br. był o 4,9% niższy niż w analogicznym okresie ub. roku.

 


POWIĄZANE

Pomoc na restrukturyzację gospodarstw rolnych - pożyczki na spłatę zadłużenia zw...

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w 2020 r. uruchomił mechanizm dopłat do skład...

Prawie 17 tys. kierowców straciło prawo jazdy w 3 pierwszych miesiącach pandemii...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę