dnikukurydzy_210818

Produkcja wzrosła o 13,5%

20 września 2004

Produkcja przemysłowa w sierpniu 2004 roku wzrosła o 13,5 proc. rok do roku, po wzroście o 6,0 proc. w lipcu, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 1,7 proc. - poinformował w piątek Główny Urząd Statystyczny.

Ekonomiści spodziewali się, że produkcja przemysłowa w sierpniu wzrośnie o 16,6 proc. rok do roku. Według wstępnych danych produkcja sprzedana przemysłu po wyeliminowaniu wpływu zmian cen (w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących powyżej 9 osób) była w sierpniu br. o 13,5% wyższa niż przed rokiem i o 1,7% wyższa w porównaniu z lipcem br. Po uwzględnieniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana ukształtowała się na poziomie o 9,5% wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 0,7% niższym w porównaniu z lipcem br. W stosunku do sierpnia ub. roku wzrost produkcji sprzedanej przemysłu odnotowano w 24 (spośród 29) działach przemysłu m.in. w produkcji pojazdów mechanicznych, przyczep i naczep - o 55,4%, sprzętu i urządzeń radiowych, telewizyjnych i telekomunikacyjnych - o 42,7%, maszyn i aparatury elektrycznej - o 30,3%, wyrobów z metali - o 25,7%, w działalności wydawniczej; poligrafii i reprodukcji zapisanych nośników informacji - o 20,5%. Spadek produkcji sprzedanej, w porównaniu z sierpniem ub. roku wystąpił m.in. w produkcji instrumentów medycznych, precyzyjnych i optycznych, zegarów i zegarków - o 6,1%, odzieży i wyrobów futrzarskich - o 2,5%. W okresie styczeń-sierpień br. produkcja sprzedana przemysłu była o 15,5% wyższa w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Według wstępnych danych produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych), obejmująca roboty o charakterze inwestycyjnym i remontowym zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób, była w sierpniu br. o 2,6% większa niż przed rokiem i o 12,4% wyższa niż w lipcu br. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie o 6,2% niższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 2,7% większym w porównaniu z lipcem br. Wzrost poziomu produkcji, w porównaniu z lipcem br. wystąpił we wszystkich grupach przedsiębiorstw, przy czym największy w jednostkach wykonujących roboty budowlane wykończeniowe - o 25,6%, a najmniejszy w przedsiębiorstwach zajmujących się wykonywaniem instalacji budowlanych - o 10,4%. W stosunku do sierpnia ubiegłego roku wyższy poziom zrealizowanych robót odnotowano w jednostkach zajmujących się wykonywaniem robót budowlanych wykończeniowych - o 57,3% i wznoszeniem obiektów budowlanych; inżynierią lądową i wodną - o 4,6%. W podmiotach, których podstawowym rodzajem działalności jest przygotowanie terenu pod budowę i wykonywanie instalacji budowlanych produkcja uległa zmniejszeniu, odpowiednio o 22,3% i 14,7%. Poziom produkcji budowlano-montażowej zrealizowanej w okresie styczeń-sierpień br. był o 4,9% niższy niż w analogicznym okresie ub. roku.

 


POWIĄZANE

Od 13.11.2018 r. do 27.11.2018 r. producenci rolni, w których gospodarstwach rol...

Grupa EFL podpisała umowę finansowania 10 ciągników siodłowych IVECO Stralis Nat...

Prawie połowa pracowników Inspekcji Weterynaryjnej podpisała się pod wnioskami o...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę