Program komputerowy zawyżył poziom inflacji

7 sierpnia 2003

Holenderskie Centralne Biuro Statystyczne (CBS) błędnie obliczyło inflację za okres od lipca ubiegłego roku do lipca tego roku. Jak poinformował rzecznik CBS, zawyżony został indeks cen konsumpcyjnych i teraz musi zostać obniżony

Eksperci ostrzegają, że błąd może mieć wielkie konsekwencje dla polityki finansowej państwa. Rzecznik holenderskiego Centralnego Biura Statystycznego wyjaśnił, że błąd powstał w programie komputerowym, który Biuro samo opracowało. Program błędnie przeliczał skanowane ceny z supermarketów. Poziom inflacji na ich podstawie został znacznie zawyżony.

Prawdziwe dane nie są obecnie znane, natomiast z błędnych informacji wynikało, że inflacja w lipcu tego roku wyniosła 2,2%. Natomiast za cały ubiegły rok – także według starych danych – 3,5%, ale i te dane muszą być zweryfikowane.

Błąd ten może mieć wielkie konsekwencje, tak dla polityki finansowej państwa, jak i dla państwowych i społecznych organizacji, które opierają swoją działalność na tych danych między innymi przy określaniu wysokości pensji, składki emerytalnej, dodatku wychowawczego czy bezrobotnego. Sprawę badają holenderskie ministerstwa spraw socjalnych i finansów.


POWIĄZANE

W 2022 r. wykryto 260 publikacji medialnych, powielających fałszywe informacje d...

Doprecyzowując przepisy, nie dokręcajmy regulacyjnej śruby! Od dawna wiadomo, że...

Jak dowiadujemy się z komunikatu wydanego i opublikowanego na stronach interneto...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę