aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Propozycja KE dotycząca VAT-u niekorzystna dla Polski

1 czerwca 2005

Propozycja Komisji Europejskiej zakładająca, że polskie gminy, powiaty czy rząd nie będą mogły traktować VAT-u jako kosztu kwalifikowanego w rozliczeniu projektów realizowanych przy udziale środków unijnych, jest niekorzystna dla Polski.

Taką opinię wyraził polski eurodeputowany Jan Olbrycht (PO).

Zdaniem Olbrychta, który jest wiceprzewodniczącym Komisji ds. Polityki Regionalnej w Parlamencie Europejskim, zmiana taka spowoduje, że wiele inwestycji w Polsce, na które dostajemy dofinansowanie z funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności może być zagrożonych.

Zagrożone będą projekty budowy autostrad, dróg, inwestycje w służbie zdrowia, tworzenie bibliotek publicznych czy hali sportowych – podkreślił Olbrycht.

Do tej pory polskie podmioty korzystające z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Funduszu Spójności dzieliły się na płatników VAT (firmy, spółki) i niepłatników VAT (rząd, gminy, powiaty, organizacje pozarządowe). Różnica między nimi polegała na tym, że płatnicy VAT mogli wystąpić o zwrot podatku w kraju, natomiast niepłatnicy mogli zaliczyć go jako koszt kwalifikowany w rozliczeniu z UE.

Gminy, powiaty, rząd, organizacje pozarządowe nie mogą wystąpić o zwrot podatku w kraju, ale za to w rozliczeniu z Unią VAT mógł być traktowany jako koszt kwalifikowany. Propozycja Komisji (odnosząca się lat 2007-13) zakłada utrzymanie VAT-u jako kosztu kwalifikowanego tylko w Europejskim Funduszu Społecznym. W pozostałych dwóch przypadkach: Europejskim Funduszu Rozwoju Regionalnego i Spójności Komisja proponuje, żeby VAT nie był kwalifikowany – wyjaśnił Olbrycht.

W jego ocenie, z tego wynika, że polskie władze publiczne będą musiały same pokryć koszty projektów z VAT-em, ale do UE będą mogły wystąpić już z rachunkami bez VAT-u. Niebotycznie wzrosną w ten sposób koszty projektów autostrad – przekonywał polskich dziennikarzy eurodeputowany.

Komisja argumentuje zmianę tym, że do budżetu państw członkowskich nie powinny spływać pieniądze, które mają być przeznaczone na inwestycje. Jej zdaniem, ma to spowodować szybszy rozwój biedniejszych regionów.

Nie zgadzają się z tym polscy parlamentarzyści, którzy uważają, że propozycja KE zniechęci bądź uniemożliwi polskim podmiotom korzystanie z funduszy unijnych. To będzie za drogie, VAT podniesie istotnie koszty poszczególnych projektów – zaznaczył Olbrycht.

Zapowiedział jednocześnie, że będzie zabiegał o przekonanie eurodeputowanych do zachowania dotychczasowych przepisów. Liczy też na zrozumienie polskiej komisarz odpowiedzialnej za politykę regionalną, Danuty Huebner. Ostatnio przedstawiłem pani komisarz swoje uwagi. Wysłuchała ich, mam nadzieje, że ze zrozumieniem odniesie się do problemu – powiedział.

Na początku lipca propozycja zmian KE będzie głosowana na forum PE. Sprawa jest jednocześnie rozpatrywana przez ministrów państw UE. Nieoficjalnie wiadomo, że możemy liczyć na poparcie m.in. Czech, Słowacji, Litwy i Łotwy. Grecja się zastanawia.


POWIĄZANE

Do sądów w I kw. br. trafiło 21 tys. pozwów rozwodowych. Wzrost rdr. wynosi blis...

- Usprawnione prace legislacyjne: mniej konfliktów kompetencyjnych i lepsze mech...

Metan: Parlament przyjmuje nowe prawo mające na celu ograniczenie emisji z sekto...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę