Przedsiębiorcy nie wyrazili zgody na podwyżkę ZUS

28 września 2004

Środowisko przedsiębiorców nie wyraziło zgody na podwyżkę ich składek na ubezpieczenie społeczne - poinformował prezes Business Centre Club (BCC) Marek Goliszewski.

Dementuję informację, że przedsiębiorcy zgodzili się na podwyżkę składki na ZUS dla przedsiębiorców. Dopóki nie będzie jednoznacznego porozumienia z rządem, takie jest stanowisko środowiska przedsiębiorców –  podkreślił Goliszewski w rozmowie z dziennikarzem PAP. Prezes BCC dodał, że rozmowy z rządem cały czas trwają i jest poszukiwany kompromis. Jednak na dziś takiego kompromisu nie ma i nie ma przyjętych żadnych rozwiązań –  zapewnił.

W poniedziałek prasa podała, że część środowiska przedsiębiorców jest skłonna pójść na kompromis w sprawie podwyższenia składek ZUS. Organizacje reprezentujące duże firmy (m.in. BCC i Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych - PKPP) mają być skłonne zaakceptować propozycje rządowe, pod warunkiem że budżet będzie w przyszłości dopłacał do emerytur dla przedsiębiorców.

Według Goliszewskiego, doniesienia prasowe zostały spowodowane przez "jednego z naszych kolegów, który wyszedł przed szereg i uchylił rąbka tajemnicy z negocjacji z ministerstwem gospodarki". W czwartek ekspert PKPP Jeremi Mordasewicz, który uczestniczył w rozmowach ministra polityki społecznej Krzysztofa Patera z przedsiębiorcami, mówił PAP: "Rysuje się zmiana stanowiska przedsiębiorców w sprawie podwyżek składek na ubezpieczenie społeczne. Pozostaje tylko problem załatwienia wysokości składek najmniejszych przedsiębiorców".

Mordasewicz podkreślił, że było to spotkanie robocze, podczas którego nie zapadły żadne konkretne ustalenia. Goliszewski powiedział: Dopóki podniesienie składki będzie próbą wyrwania pieniędzy, celem zapełnienia kasy państwa i załatania budżetu, a środki ze składek nie zostaną przeznaczone na przyszłe emerytury dla przedsiębiorców, to nie mowy o naszej zgodzie na podwyżkę.

Zaznaczył, że przedsiębiorcy nadal pozostają przy stanowisku, że podwyżka składki na ZUS o 200-300 proc. uderzy w małych i średnich przedsiębiorców, który będą uciekali w szarą strefę. W poniedziałek po południu z przedstawicielami organizacji przedsiębiorców spotka się wicepremier Jerzy Hausner.


POWIĄZANE

1.10.2019 r. upłynął wyznaczony przez Europejski Urząd Patentowy termin kończący...

Na pracę bez ograniczeń we wszystkich krajach Unii Europejskiej trzeba będzie je...

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że od 1 października 2019 r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę