BIGAZ_V-Forum_2023
CTR_2023

PSL: "nie" dla rolniczego podatku dochodowego i reformy KRUS

19 sierpnia 2003

PSL nie zgodzi się na obciążenie rolników podatkiem dochodowym w wersji proponowanej przez rząd i nie poprze reformy KRUS – zapowiedział w niedzielę prezes stronnictwa Jarosław Kalinowski, podczas uroczystości Święta Czynu Chłopskiego w Kałkowie-Godowie (Świętokrzyskie).

PSL nie może wyrazić zgody na to, by minister finansów odgórnie określał obowiązkowy dochód z każdego hektara dla każdego gospodarstwa, jak w czasach obowiązkowych dostaw – powiedział lider stronnictwa do około tysiąca mieszkańców wsi z całego kraju. Wyjaśnił, że w czasach obowiązkowych dostaw rolnik miał zapewniony zbyt produktów, "natomiast dziś tak nie jest, niestety". 
 
Aby naprawić finanse państwa, rząd znowu zamierza sięgnąć do kieszeni rolników. Chce ich objąć podatkiem dochodowym. Chce przeprowadzić również reformę Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego; jeszcze nie wiadomo jak – krytykował zamiary władz państwowych Kalinowski. 
 
Były wicepremier ocenił, że "rządzącym brakuje pomysłu na uzdrowienie sytuacji społeczno-gospodarczej". W opinii lidera PSL, "brakuje też pomysłu, a może i odwagi, w zwalczaniu szarej strefy i innych patologii". Tylko na rynku paliw, jak szacują eksperci i przyznaje minister sprawiedliwości, "szara strefa" sięga pięciu mld zł rocznie – argumentował Kalinowski. To jest tyle, ile wynosi zadłużenie polskiej służby zdrowia - podsumował.
 
 Kalinowski zapewnił rolników, że dzięki kopenhaskiemu traktatowi akcesyjnemu polscy producenci żywności otrzymają pomoc z Unii Europejskiej. Zgodnie z przyjętymi zobowiązaniami, rząd musi jednak zapewnić pieniądze na uzupełnienie unijnych dopłat bezpośrednich – dodał. 
 
Zdaniem byłego wicepremiera, w krajach UE rolnictwo jest otoczone specjalną troską i pomocą, ma swoją rangę i zrozumienie wśród elit politycznych. Tego zrozumienia ciągle brakowało i brakuje w naszej ojczyźnie – narzekał lider PSL.


POWIĄZANE

Jak odzyskać zaległą płatność nawet w 3 tygodnie? Duże, ale także małe firmy np....

Nowe przepisy mają zapewnić dostęp do informacji i części zamiennych dla wszystk...

Nasz czytelnik, Pan Grzegorz Jedamski, rolnik/emeryt, już w poprzedniej IX kaden...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę