aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Raport o barierach inwestycyjnych

15 grudnia 2003

16 grudnia rząd przyjmie ponad 20 rozwiązań, które mają ułatwić życie inwestorom. Niestety, część propozycji PAIIZ została odrzucona.

Wczoraj Komitet Rady Ministrów przyjął większość propozycji zmian, które znalazły się w raporcie o barierach inwestycyjnych w Polsce przygotowanym przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIIZ).

Z 35 propozycji komitet zarekomendował Radzie Ministrów, która zajmie się nimi 16 grudnia, ponad 20 –  mówi Andrzej Szejna, wiceminister gospodarki i rzecznik inwestorów. Raport PAIIZ identyfikuje problemy, na które napotyka inwestor w czterech etapach: podczas wyboru kraju (5 barier), lokalizacji inwestycji (5), procesu inwestycyjnego (8) oraz bieżącej działalności (17). Najważniejsze z nich to: brak informacji o kraju i efektywnego systemu zachęt, brak odpowiedniego przygotowania terenów inwestycyjnych, długotrwałe i skomplikowane procedury administracyjne oraz nieprzyjazna administracja, szczególnie skarbowa.  Likwidacja 90 proc. wymienionych barier nie wymaga nakładów z budżetu –  zaznacza Sebastian Mikosz, wiceprezes PAIIZ.

Oszczędzić czas

Najwięcej zmian raport proponuje w celu ułatwienia bieżącej działalności inwestorów. Chodzi tu m.in. o zmniejszenie liczby organów upoważnionych do kontrolowania przedsiębiorców, skrócenie postępowania w sprawach gospodarczych przez zwiększenie liczby sędziów czy umożliwienie ustalania z góry podatku i interpretacji przepisów. W Polsce sprawa w sądzie trwa 1000 dni roboczych, podczas gdy w UE - 252. Dlatego nieodzowna jest m.in., reforma systemu sądownictwa, aby sądy pracowały cały dzień, a nie pół –  uważa Ryszard Petru, ekonomista Banku Światowego. Nie pomoże zwiększenie liczby sędziów, lecz uproszczenie lub likwidacja procedur –  twierdzi Peter Driscoll, prezes PricewaterhouseCoopers.

Niestety, spośród proponowanych zmian w prawie podatkowym rząd część odrzucił. Tymczasem 100 proc. ankietowanych przez PAIIZ przedsiębiorców uważa brak jasnych i wiążących przepisów podatkowych za problem. Ale jest jeszcze szansa. Tematami, które nie zostały zaakceptowane przez Ministerstwo Finansów, zajmiemy się w najbliższej przyszłości –  obiecuje Andrzej Szejna.

Zachęcać czy nie

Raport PAIIZ sugeruje wprowadzenie zachęt dla dużych inwestorów oraz inwestycji w centra usług. Nie wszyscy się z tym zgadzają.  Dziś poważny inwestor nie oczekuje ulg, które są wręcz korupcjogenne –  mówi Wojciech Heydel, prezes BP Polska.  Uważam, że zachęty są potrzebne. Polska nie konkuruje dziś tylko z Czechami czy Słowacją, ale także Chinami czy Indiami, a niedługo Ukrainą. Dlatego trzeba się wybić –  mówi Ryszard Lada z Motorola Polska. Szczególnie potrzebne jest zdobywanie inwestycji w sektorze usług – dodaje Michał Kwieciński z McKinsey.


POWIĄZANE

- Usprawnione prace legislacyjne: mniej konfliktów kompetencyjnych i lepsze mech...

Metan: Parlament przyjmuje nowe prawo mające na celu ograniczenie emisji z sekto...

Eurodeputowani opowoedzieli się wczoraj na sesji plenarnej Parlamentu Europejski...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę