aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Rekordowo słaba złotówka względem euro

30 września 2003

Aż 4,63 zł za euro płaciły banki na porannym otwarciu (o 4 grosze więcej niż wczoraj wieczorem). To najwięcej w historii, a zdaniem specjalistów złotówka może jeszcze tanieć. Za dolara na rynku międzybankowym płacono 3,985 zł, czyli o 0,5 gr mniej.

Złoty we wtorek rano nadal się osłabiał. Jest to związane m.in. z opóźnieniem przedstawienia przez rząd programu racjonalizacji wydatków - powiedział Marek Zuber, główny ekonomista TMS. Jego zdaniem na kurs złotego wpływa też informacja, iż wicepremier Hausner może mieć problemy z uzyskaniem poparcia dla swojego projektu.

Na dalsze osłabienie złotego wpłynął również kurs eurodolara. Euro umocniło się wobec dolara do poziomu 1,1630 z 1,1430 na wczorajszym otwarciu. Euro wyraźnie umocniło się do dolara na skutek informacji, że amerykańska administracja jest za polityką słabego dolara, który będzie wspierał eksport USA - powiedział Zuber.

Zdaniem specjalistów można się spodziewać dalszych wahań polskiej waluty. Jeśli rząd nie przedstawi uspokajających informacji w sprawie ograniczenia wydatków, złoty nadal będzie tracił na wartości w stosunku do euro. Kolejną przyczyną osłabienia się złotego było pogorszenie się sytuacji i nastrojów inwestorów na rynku obligacji, które również spowodowane były niepewnością co do przyszłej polityki fiskalnej.


POWIĄZANE

Komisja Europejska przyjęła wczoraj wniosek określający nowe wspólne rozwiązanie...

Rząd Ukrainy wprowadził zmiany w procedurze weryfikacji eksporterów rolnych w st...

Sądy wciąż będą puchnąć od nowych spraw. Wzrost rdr. będzie nawet 30-proc. W 202...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę