EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900

Renciści bez rent

21 stycznia 2005

Rolnicy, którzy od października ubiegłego roku przekazywali swe gospodarstwa w zamian za tzw. renty strukturalne, czują się oszukani. Przed dwoma miesiącami pozbyli się źródeł swoich dochodów, a rent nie otrzymują. Ministerstwo Rolnictwa obiecuje, że na przełomie stycznia i lutego uprawnieni rolnicy otrzymają renty strukturalne.

- Zostałem z chorą żoną na przysłowiowym lodzie - mówi rolnik z gminy Gruta, prosząc o anonimowość. - Uwierzyliśmy propagandowym informacjom o korzyściach przejścia na rentę strukturalną. Niestety, nasze oszczędności się już kończą, a o obiecanych rentach można sobie chyba pomarzyć, bo nawet decyzji o ich przyznaniu nam nie przysłali. Zostałem po prostu bez grosza, Przyglądając się tej akcji "rentowej" z dwumiesięcznej perspektywy, dochodzę do że jej retoryka niewiele odbiegała od haseł z początku lat pięćdziesiątych, którymi namawiano rolników, aby wstępowali do Spółdzielni Produkcyjnych

Wczoraj przedstawicielka Ministerstwa Rolnictwa zapewniała dziennikarzy, że renty strukturalne bieżące i z zaległych miesięcy wypłacane będą rolnikom na przełomie stycznia i lutego. 
Niepewne, zdaniem rozczarowanych rolników, którzy zdecydowali się skorzystać z oferty Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i zdali swoje gospodarstwa w zamian za rentę strukturalną, są także sprawy związane z ich ubezpieczeniem społecznym i zdrowotnym. 

O wyjaśnienie tych kwestii zwróciłem się wczoraj do Andrzeja Owczarza , kierownika Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Grudziądzu. - Rolnicy, którzy zdali gospodarstwa w zamian za rentę strukturalną - powiedział - mogą być spokojni o swoje ubezpieczenia. W trakcie trwania postępowania, gdy nie otrzymali jeszcze decyzji rentowej z KRUS, mogą na dotychczasowych warunkach korzystać z pomocy medycznej objętej ubezpieczeniem zdrowotnym. Dotyczy to także członków ich rodzin. Nasze biuro na prośbę każdego rolnika, który oczekuje na sfinalizowanie postępowania związanego z przyznaniem renty strukturalnej może wystawić odpowiednie zaświadczenie o jego uprawnieniach do korzystania z pełnego ubezpieczenia zdrowotnego. Zaświadczenia takie przedłożyć można służbom medycznym. 


POWIĄZANE

W zeszłym tygodniu w Ministerswie Rolnictwa doszło do spotkania przedstawicieli ...

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy Weterynarii „Bezpieczeństwo Żywności i Zdr...

W zeszłym miesiącu, Sejm RP przegłosował ustawę o fundacji rodzinnej po poprawka...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę