Renty strukturalne czekają

7 marca 2006

Średnia wysokość świadczeń to 1500 złotych, a teraz będzie o blisko 70 złotych więcej. Od marca wzrasta wysokość rent strukturalnych. Pobiera je ponad 30 tysięcy osób, które zdecydowały się przekazać swoje gospodarstwa następcom.

Rolnicy, którzy zdecydowali się przekazać gospodarstwo w zamian za rentę strukturalną nie ukrywają swojej radości. A powody do tego są co najmniej dwa. Po pierwsze świadczenia jakie otrzymaliby z KRUSU byłyby dużo niższe. Po drugie niższy jest limit wieku. Zarówno kobiety jak i mężczyźni wystarczy, że mają ukończone tylko 55 lat.

Załatwianie niezbędnych formalności nie było trudne. A na pieniądze nie trzeba było długo czekać. Pani Helena Lewandowska ze wsi Jarocina w sierpniu złożyła wniosek w powiatowym biurze Agencji Restrukturyzacji a w listopadzie przyszedł pierwszy przelew.

Podjęcie decyzji o sprzedaży ziemi nie było dla państwa Lewandowskich łatwe. Ale nie łatwo też było utrzymać się z pięciohektarowego gospodarstwa.

O renty strukturalne mogą ubiegać się rolnicy, którzy użytkują co najmniej 1 hektar ziemi.

Trzeba nie mieć uprawnień do emerytury lub renty z ubezpieczenia społecznego oraz posiadać nadany przez agencje numer ewidencji producentów. Ważny jest także co najmniej pięcioletni okres podlegania ubezpieczeniu w KRUSIE.

Program będzie też kontynuowany w latach 2007- 13. Jak zapewnia Agencja Restrukturyzacji nie ma żadnych obaw, że środków może zabraknąć.


POWIĄZANE

Komisja ds. Środowiska przyjęła w zeszłym tygodniu stanowisko w sprawie zmienion...

ZMIANY W OPŁACIE CUKROWEJ:szkodliwe dla zdrowia Polaków, szkodliwe dla polskich ...

Podczas ceremonii w sali plenarnej w Strasburgu posłowie upamiętnili utworzenie,...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę