Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Renty strukturalne - po pieniądze w przyszłym roku

8 czerwca 2004

Od 1 sierpnia br. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa planuje przyjmowanie wniosków o renty strukturalne od rolników spełniających warunki ubezpieczonych w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Rolnicy będą składać specjalnie przygotowane wnioski do biur powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Muszą w nich wpisać swoje dane osobowe oraz ewentualnie współmałżonka, jeśli ten ubiega się o rentę strukturalną. Mają także obowiązek podać, które działki rolne i komu przekazuje w zamian za świadczenie. Kierownik biura powiatowego ARiMR będzie miał 40 dni na ocenę takiego wniosku.

Renta strukturalna przysługuje rolnikowi, który ukończył 55 lat oraz przez co najmniej ostatnie 10 lat gospodarował w rolnictwie, w tym przez co najmniej 5 lat podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu rolników w KRUS oraz przekazał minimum 1 ha użytków rolnych. Osoba ubiegająca się o takie świadczenie w dniu złożenia wniosku o rentę strukturalną musi podlegać ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu rolników oraz nie być zadłużona w KRUS.

Jeżeli rolnik spełni wszystkie wymagania, wówczas ARiMR wyda tzw. postanowienie w tej sprawie. Od momentu otrzymania takiego postanowienia rolnik będzie miał 6 miesięcy na przekazanie gospodarstwa innemu rolnikowi oraz zaprzestanie prowadzenia produkcji rolniczej. Po spełnieniu ostatnich dwóch warunków osoba ubiegająca się o rentę powiadamia ARiMR, która w ciągu 30 dni wydaje decyzję administracyjną o przyznaniu renty strukturalnej. Świadczenie to będzie wypłacane na konto bankowe każdego miesiąca poczynając od tego, kiedy wydano decyzję.

Uprawniony do renty strukturalnej może, po przekazaniu gospodarstwa rolnego, prowadzić działalność rolniczą na gruntach własnych lub będących własnością małżonka, o powierzchni nie większej niż 0,5 ha użytków rolnych wraz z siedliskiem, które nie stanowią gospodarstwa rolnego w rozumieniu przepisów o podatku rolnym. Działalność rolnicza (w zakresie produkcji roślinnej i zwierzęcej), prowadzona na posiadanych przez niego gruntach, może służyć wyłącznie zaspokajaniu potrzeb własnych i rodziny.

Wysokość renty strukturalnej ustala się jako odpowiedni procent kwoty najniższej emerytury. Podstawowa wysokość wynosi 210 proc., natomiast maksymalna - 440 proc.

Prawdopodobna wysokość renty strukturalnej może wynieść od 1181,42 zł do 2475,35 zł. Świadczenie to zostanie zwiększone o 50 proc. kwoty najniższej emerytury w przypadku przekazania gospodarstwa rolnego o powierzchni co najmniej 3 ha oraz po 3 proc. kwoty najniższej emerytury za każdy pełny ha powyżej 3 ha przekazany w sposób trwały na powiększenie innego gospodarstwa rolnego, ale nie więcej niż za 20 ha użytków rolnych.


POWIĄZANE

Na wznowionej sesji 30 sierpnia Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europ...

Komisja przyjęła dziś wniosek dotyczący uprawnień do połowów na Morzu Bałtyckim ...

Pytania i odpowiedzi dotyczące wniosku Komisji dotyczącego uprawnień do połowów ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę