Adama_1-15.08.2020
Bayer_dekalb_lipiec_2020

Rewolucja w KRUSie

11 maja 2007
Ministerstwo finansów chce zabrać Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego ponad 2,5 miliarda złotych. Resort rolnictwa zgadza się na zmiany, ale nie takie, które, doprowadziłyby do obniżenia rolniczych emerytur lub podniesienia krusowskiej składki.

Oszczędności w KRUS-ie to element reformy finansów publicznych przygotowywanej przez Zytę Gilowską. Jak pani wicepremier chce zaoszczędzić na rolniczym systemie ubezpieczeń społecznych od 2,5 do 3 miliardów złotych?

Jej zdaniem: „Najprościej byłoby usunąć z KRUS-u wszystkich, którzy mają poniżej jednego hektara. […] oraz typowych przedsiębiorców, którzy posiadają lub dzierżawią wielkie gospodarstwa rolne. To jest zabieg bardzo radykalny, ale nad stosowanymi ustawami pracujemy.”

Ale do planów wicepremier Gilowskiej spore zastrzeżenia ma wicepremier Lepper, który nie zgada się na żadną rewolucję w KRUS-ie.

Andrzej Lepper – wicepremier i minister rolnictwa: Jeżeli miałyby one dotyczyć obniżenia świadczeń lub podwyższenia składki mówimy zdecydowanie NIE.

To już kolejna w ostatnich latach próba ograniczenia budżetowych wydatków na KRUS. Zdaniem opozycji obecnej ekipie rządzącej nie uda się to podobnie jak ich poprzednikom.

Marek Sawicki – poseł PSL – Jak słucham wysokich urzędników obecnej ekipy rządzącej – raz pani Gilowskiej, raz pana Dorna, innym razem pana Leppera, to tak naprawdę nie wiem czy jest jeszcze pan premier Jarosław Kaczyński, bo każdy kto wcześniej wstanie co innego mówi i wydaje mu się, że ma rację.

Także rolniczy samorząd nie chce nawet słyszeć o tak dużych cięciach w KRUS-ie. Ale pewne modyfikacje sytemu na pewno by zaaprobował. - Dla rolników, którzy chcą płacić większe składki, których stać, niech płacą, żeby mieli może w przyszłości jakieś większe świadczenie, taka zachęta w postaci może wprowadzenia jakiegoś filaru, to jest do rozmowy, żeby w Polsce jakiś taki system zbudować – mówi Andrzej Górczyński z KRIR.

Co roku budżet państwa zasila konto Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego kwotą 15 miliardów złotych. Przeciętna rolnicza emerytura z KRUS-u to 700 złotych.


POWIĄZANE

Pandemia koronawirusa w znaczący sposób zmieniła postrzeganie prowadzenia biznes...

Od dnia 13.08.2020 r. producenci rolni, którym zagraża utrata płynności finansow...

12. sierpnia 2020 r. Tomasz Nowakowski, Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modern...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę