CTR_80917

Rolnicy zapłacą mniej, przedsiębiorcy więcej

29 lipca 2004

Rząd będzie forsował podniesienie składek na ZUS płaconych przez przedsiębiorców. Na niższą niż zakładał pierwotny plan podwyżkę składek na KRUS mogą liczyć rolnicy. Będą też zmiany w świadczeniach rodzinnych, aby prawo do nich ograniczyć osobom bogatym, choć nieosiągającym dochodu. Uchwalone już ustawy z planu Hausnera dadzą w sferze socjalnej około 18 mld zł oszczędności, z planowanych 34 mld zł.

- Bardzo trudno odebrać raz nadane przywileje i trzeba postępować w tym względzie z ogromną ostrożnością. Pomoc państwa musi trafiać do osób rzeczywiście potrzebujących - powiedział "Gazecie Prawnej" Krzysztof Pater, minister polityki społecznej. - Jestem zwolennikiem ograniczania nadanych przywilejów w szczególnych sytuacjach, gdyż uważam, że prawo jednostki do pobierania określonych świadczeń czy korzystania z przywilejów na koszt podatników nie może być stawiane ponad prawo całego społeczeństwa do stabilności i bezpieczeństwa finansowego.

W związku z tym MPS rozważa zmiany w systemie świadczeń rodzinnych dotyczące przede wszystkim ustalenia nowego kryterium, którego spełnienie ma uprawniać do pomocy państwa. Rozważa się, czy sytuacja, w której świadczniobiorcy otrzymują ją na podstawie zaświadczenia o dochodach, jest sprawiedliwa. Jak dowiedziała się „Gazeta Prawna”, nie zamierza się jednak wprowadzać kryterium majątkowego, kiedy osoba nieosiągająca dochodów, ale posiadająca np. kilka nieruchomości i jacht nie mogłaby liczyć na wsparcie, gdyż jest ono trudne do weryfikacji. Będą jednak podejmowane kroki, aby ograniczać prawo do świadczeń osobom bogatym, ale nieosiągającym dochodu.

Ma się też zmienić polityka rządu wobec osób niepełnosprawnych. Mniej publicznych pieniędzy ma być adresowanych do firm, w których te osoby są zatrudnione, a w zamian planuje się przeznaczać je na ich aktywizację. Rozważa się m.in. wprowadzenie stypendiów dla niepełnosprawnych studentów i wspieranie podejmowania przez osoby niepełnosprawne działalności gospodarczej.

Wiadomo już, że nie uda się osiągnąć szacowanych na około 6 mld zł oszczędności na świadczeniach wypłacanych dla rolników z KRUS, gdyż nie da się stworzyć mechanizmu prawnego, pozwalającego ustalić dochodowość każdego gospodarstwa i od tego uzależniać wysokość składki na KRUS. Rząd nie zamierza się jednak wycofać z projektu powiązania od przyszłego roku tej składki z dochodem rolników – będzie ono wprowadzone, choć w łagodniejszej formie. Z drugiej strony, mimo sprzeciwu właścicieli firm, rząd nie zamierza wycofać się z podwyższania składek na ZUS obciążających drobnych przedsiębiorców. Pomysł ten został wprowadzony do planu oszczędności bez konsultacji, przed przyjęciem go przez rząd.

Oceniając stan prac nad realizacją planu Hausnera w sferze socjalnej, minister K. Pater szacuje, że uchwalone już trzy ustawy dotyczące waloryzacji emerytur i rent, wypłaty świadczeń przedemerytalnych i aktywizacji osób niepełnosprawnych dadzą w latach 2004 – 2007 oszczędności około 18 mld zł. Ponad połowa planu jest już zatem wdrożona.

 


POWIĄZANE

Opłaty za torebki foliowe nie pójdą bezpośrednio na ochronę środowiska, ale zasi...

Rozwój przemysłu biotechnologicznego w Polsce wymaga wsparcia ze strony państwa;...

Większość samorządów nad Zalewem Wiślanym popiera planowany przez rząd przekop M...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę