Rolnik bez ziemi w kolejce po zdrowie

13 czerwca 2003

Rolnicy coraz częściej zgłaszają do ubezpieczenia w KRUS członków rodzin, którzy utracili prawo do ubezpieczenia zdrowotnego z innych tytułów. W ten sposób starają się uzyskać uprawnienia do tego ubezpieczenia.

Dramatyczny wzrost bezrobocia na wsi pośrednio zwiększa liczby ubezpieczonych w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. W 1999 r. KRUS przybyło prawie 7,5 tys. nowych ubezpieczonych, w 2000 r. – niemal 18 tys., w 2001 r. – ponad 40 tys., a w roku ubiegłym około – 56 tys. Wśród zgłoszonych do ubezpieczenia rolniczego najwięcej było domowników i współmałżonków rolników, najmniej samych rolników. Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia, KRUS jest zobowiązany do ewidencjonowania i poboru składek na ubezpieczenie zdrowotne za rolników i członków ich rodzin. 

Obecnie tym ubezpieczeniem jest objęte ponad 4,5 mln osób, za które składki do NFZ opłacane są z budżetu państwa. W tej liczbie rolnicy czynni zawodowo i członkowie ich rodzin stanowią tylko jedną trzecią. Dodatkowo KRUS płaci składki za blisko 1,8 mln emerytów i rencistów oraz za ponad 1,2 mln osób niepodlegających ubezpieczeniu w KRUS (czyli rolników prowadzących działalność w gospodarstwach poniżej 1 ha przeliczeniowego). W 2003 r. składki na ubezpieczenie zdrowotne będą kosztować budżet 1,5 mld zł. 

Gwałtowny wzrost kosztów ponoszonych na ubezpieczenie zdrowotne jest spowodowany faktem, że KRUS jest zobowiązany do obejmowania tym ubezpieczeniem nie tylko osoby podlegające mu na podstawie ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, ale także prowadzących gospodarstwo najmniejsze, poniżej 1 ha przeliczeniowego.


POWIĄZANE

Krajowa Rada Izb Rolniczych ponad 2 miesiące czekała na odpowiedź na zapytanie z...

Proponowane przepisy zostały opublikowane przez Rządowe Centrum Legislacji. Odno...

Różne kierunki dostaw gwarantują, że surowca nie zabraknie, a Senat pracuje nad ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę