Rolnik też ma prawo do liniowego podatku

22 grudnia 2006

Prowadzący działy specjalne produkcji rolnej będą mogli albo rozliczać się według skali podatkowej, albo - co jest nowością - wybrać liniowy podatek. Nie dotyczy to producentów ustalających dochód w sposób uproszczony

Ich będą w przyszłym roku obowiązywać nowe normy szacunkowe dochodu z działów specjalnych.

Dotąd osoby zajmujące się taką produkcją rolniczą (np. ogrodnictwem, sadownictwem, fermową hodowlą drobiu) mogły opłacać podatek dochodowy wyłącznie według skali podatkowej. Od Nowego Roku to się zmieni. Będą mogły wybrać także podatek liniowy w wysokości 19 proc., bez względu na wysokość dochodu. Pod warunkiem jednak, że dochód z tej produkcji ustalają na podstawie ksiąg (podatkowej księgi przychodów i rozchodów bądź ksiąg rachunkowych).

Uwaga, o wyborze liniowego podatku na 2007 r. trzeba pisemnie zawiadomić urząd skarbowy do 20 stycznia 2007 r.

Natomiast informację o wyborze takiego sposobu rozliczenia na 2008 r. i na lata kolejne trzeba będzie złożyć w urzędzie najpóźniej 30 listopada roku poprzedniego. Jeśli ktoś rozpoczyna taką działalność w trakcie roku, ma na to 7 dni od jej rozpoczęcia.

Wybór sposobu opodatkowania dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik do 30 listopada zawiadomi urząd skarbowy na piśmie o rezygnacji z niego.

Z liniowej stawki podatkowej nie skorzystają rolnicy ustalający dochód na podstawie norm szacunkowych. Co roku normy te są podwyższane w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi wzrostu cen towarowej produkcji rolniczej, ogłaszanemu przez prezesa GUS. Nowe normy na 2007 r. minister finansów ogłosił już kilka miesięcy temu - w rozporządzeniu z 22 września 2006 r.


POWIĄZANE

W dniu 9 czerwca 2022 r., Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych realizucjąc wniose...

W czwartek w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyła się organizowana przez Funda...

Inflacja w maju przyspieszyła do tempa najszybszego od przeszło 24 lat. Dwie głó...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę