Adama_poleposition_15.03_30.04

Rolnośrodowiskowi czekają

15 marca 2006

Rolnicy niecierpliwią się, Agencja Restrukturyzacji uspokaja. Pierwsze dotacje z programów rolnośrodowiskowych zostały już wysłane. A to oznacza, że system komputerowy wreszcie ruszył i niedługo pieniądze powinny trafić do większości gospodarstw, które postawiły na ochronę środowiska. 

Rolnicy nie mogą zrozumieć problemów Agencji Restrukturyzacji z systemem komputerowym. Gospodarstwa ekologiczne rok temu czekały na należne im pieniądze prawie trzy miesiące.

Teraz historia się powtarza. Zgodnie z prawem dotacje rolnicy powinni dostać najdalej do końca lutego. Tymczasem zamiast pieniędzy są kolejne pisma z Agencji o przesunięciu terminu wypłaty. - Przewidujemy, ze wszystkie kontrole administracyjne zakończymy do końca marca i sukcesywnie będziemy realizować płatności. – zapowiada Jacek Kudła z ARiMR.

Zdaniem Agencji Restrukturyzacji opóźnienia wystąpiły nie tylko z winy systemu komputerowego. - Brak było działek dla Natury 2000, a także dla pastwisk powyżej 300 m npm oraz 500 m npm oraz granic parków krajobrazowych oraz rezerwatów. – dodaje Jacek Kudła

A jest to konieczne, bo na przykład w przypadku działek leżących na obszarze Natura 2000 rolnikom przysługuje wyższa płatność.

Ministerstwo Środowiska twierdzi, że mapy tych obszarów zostały przekazane do Agencji Restrukturyzacji w zeszłym roku.

Zdaniem Anny Liro z Ministerstwa Środowiska problem tkwi w czym innym. - Szczegółowość tych map jest niewystarczająca dla Agencji, ponieważ pracuje ona w skali działki ewidencyjnej a mapy są zrobione w skali 1:100 000.

W Ministerstwie Środowiska trwają teraz prace, aby go rozwiązać. Na dotacje z programów rolnośrodowiskowych czeka 20 tysięcy rolników.


POWIĄZANE

W ubiegłym roku światowe zapotrzebowanie na węgiel spadło o 5 proc. r/r, najmocn...

Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości ogłosiła XX edycję Programu Stypendiów Po...

Podczas VII Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych VI kadencji ponownie zgłosz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę