dnikukurydzy_210818

Rośnie szara strefa

11 marca 2003

Rośnie udział szarej strefy w polskiej gospodarce. Według szacunków austriackiego profesora Friedricha Schneidera, jest w niej wytwarzane do 27,4% Produktu Krajowego Brutto.

O tym, że szarej strefy przybywa świadczy chociażby wzrost gotówki w obiegu i saldo nie sklasyfikowanych obrotów bieżących. Na czarno w Polsce pracuje do 5 milionów osób. Rocznie Polacy wydają na towary bez rachunku co najmniej 20 miliardów złotych.

Za szarą strefę należy uznać, między innymi, rynek korepetycji, z których korzysta 15% polskich uczniów. Przez ten rynek przepływa rocznie około 7,4 mld złotych. Z dużą szarą strefą mamy do czynienia również na rynku paliw. Przedstawiciele zagranicznych koncernów paliwowych twierdzą, że nawet 10% paliwa, które trafia na stacje benzynowe w Polsce, to paliwo nielegalne.

Z badań PBS wykonanego na zlecenie "Rzeczpospolitej" w lutym wynika, że 20,1% respondentów miało propozycję pracy "na czarno" i  z niej skorzystało. Są to głównie mężczyźni przed 40 rokiem życia z wykształceniem zawodowym. 74% badanych odpowiedziało, że nigdy nie miało takiej propozycji.


POWIĄZANE

Od 13.11.2018 r. do 27.11.2018 r. producenci rolni, w których gospodarstwach rol...

Grupa EFL podpisała umowę finansowania 10 ciągników siodłowych IVECO Stralis Nat...

Prawie połowa pracowników Inspekcji Weterynaryjnej podpisała się pod wnioskami o...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę