CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

Rozmawialiśmy z panem Stanisławem Kondraciukiem prezesem Banku Spółdzielczego we Wschowie

18 lipca 2003
1. Bank Spółdzielczy we Wschowie należy do 157. banków zrzeszonych w Spółdzielczej Grupie Bankowej. Proszę nam przybliżyć historię banku, datę przyłączenia do SGB, ofertę skierowaną do Klientów, ilość posiadanych bankomatów na swoim terenie. 

Bank Spółdzielczy we Wschowie powstał w 1947 r. jako jeden z pierwszych na tzw. Ziemiach Odzyskanych. Do 1990 r. , podobnie jak wszystkie banki spółdzielcze w Polsce, działał w strukturach Banku Gospodarki Żywnościowej. W grudniu 1990 r. podpisana została umowę zrzeszenia z Gospodarczym Bankiem Wielkopolskim - jako bank założyciel. Okres lat 90-tych i przejście na gospodarkę rynkową był dla Banku Spółdzielczego we Wschowie okresem szybkiego rozwoju. W 1995 r. Sąd Wojewódzki w Poznaniu ustanowił Bank Spółdzielczy we Wschowie syndykiem upadłego Banku Spółdzielczego w Rawiczu. W 1996 tenże sam sąd - poprzez innego syndyka - sprzedał przedsiębiorstwo bankowe "Bank Spółdzielczy w Rawiczu - w upadłości" Bankowi Spółdzielczemu we Wschowie. Już w tym samym roku w upadłym BS Rawicz otwarto oddział BS Wschowa. W maju 1996 r. BS Wschowa przyłączył, będące w trudnej sytuacji finansowej dwa banki: Bank Spółdzielczy w Przemęcie i Bank Spółdzielczy w Szlichtyngowej. W 1997 r. przyłączono Bank Spółdzielczy w Niechlowie, a w 1998 r. - Bank Spółdzielczy w Wijewie. W międzyczasie utworzono również w upadłym Banku Spółdzielczym w Miejskiej Górce kolejny Oddział. W 1999 r. zakupiono Lubuski Spółdzielczy Bank Gospodarczy w Sławie. W 2001 r. zakupiliśmy z Banku Rozwoju Cukrownictwa oddział tego Banku w Górze. W 2002 r. na podstawie decyzji Komisji Nadzoru Bankowego przejęliśmy Bank 
Spółdzielczy w Polkowicach. Aktualnie Bank Spółdzielczy we Wschowie posiada 26 placówek zlokalizowanych w 3 województwach i 10 powiatach. Naszym klientom oferujemy szeroką gamę produktów zarówno kredytowych jak i depozytowych. Na terenie działania banku posiadamy 7 bankomatów. 


2. Banki Spółdzielcze przygotowują się do obsługi środków unijnych zarówno pod względem wymogów technicznych jak i kadrowych. Dowodem na to jest duża liczba Uczestników Grupy Bankowej w I edycji Internetowej Szkoły Kadr Bankowych organizowanej przez AR we Wrocławiu, Fundację Rozwoju Rolnictwa Wsi i Obszarów Wiejskich oraz Pierwszy Portal Rolny. Jak ocenia Pan przygotowanie merytoryczne i organizacyjne wymienionej Szkoły?

Uważam, że pod względem merytorycznym przygotowanie szkoły było na dobrym poziomie, natomiast pod względem organizacyjnym wystąpiły pewne niedociągnięcia.

3. Jakie Pana zdaniem korzyści wynieśli Uczestniczy Internetowej Szkoły Kadr Bankowych i jakie będzie miało to znaczenie dla Klientów banku?

Dzięki Internetowej Szkole Kadr Bankowych moi pracownicy pogłębili swoją wiedzę z zakresu funduszy strukturalnych UE oraz podnieśli swoje kwalifikacje. Umożliwi to w przyszłości udzielanie fachowych informacji i pomoc klientom ubiegającym się o środki unijne w ramach funduszy strukturalnych.

4. Czy popiera Pan ideę kształcenia poprzez Internet?

Tak popieram. Moim zdaniem szkolenie przez Internet daje szansę podniesienia kwalifikacji zawodowych w czasie i warunkach dogodnych dla każdego korzystającego z takiej formy kształcenia.


5. Jakie uwagi, zalecenia na przyszłość skierowałby Pan do organizatorów Internetowej Szkoły Kadr Bankowych? 

Z opinii wyrażonej przez moich pracowników uczestniczących w Internetowej Szkole wynika, że czas trwania szkolenia był zbyt krótki przy tak obszernym zakresie materiału.

6. Za dwa lata wszystkie banki SGB będą oferowały obsługę za pomocą konta w Internecie. Czy nie obawia się Pan, że słabo zinformatyzowane społeczeństwo będzie miało problemy z korzystaniem z takich kont? 

Biorąc pod uwagę fakt, że w wielu domach na dzień dzisiejszy jest już komputer w tym również z dostępem do Internetu, jak również to, że w najbliższych latach korzystanie z konta w Internecie będzie coraz bardziej powszechne, tak jak obecnie korzystanie z bankomatów, nie mam obaw pod tym względem.

Dziękuję za rozmowę.


POWIĄZANE

Po siedmiu latach negocjacji, w czwartek wchodzi w życie unijno-kanadyjska umowa...

Zamierzam podjąć rozmowy z resortem sprawiedliwości w sprawie przepisów wyłączaj...

10,6 tys. gospodarstw domowych na Podkarpaciu będzie wyposażonych w instalacje O...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę