aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Rozmawialiśmy z panem Waldemarem Krzewiną, prezesem Banku Spółdzielczego w Kruszwicy

18 lipca 2003
1. Bank Spółdzielczy w Kruszwicy należy do 157. banków zrzeszonych w Spółdzielczej Grupie Bankowej. Proszę nam przybliżyć historię banku, datę przyłączenia do SGB, ofertę skierowaną do Klientów, ilość posiadanych bankomatów na swoim terenie. 

Kruszwica , legendarna stolica Polski położona jest nad jeziorem Gopło na Kujawach - krainie Polski leżącej między Wielkopolską , Pałukami , Krajną i Pomorzem. W czasie swej wielowiekowej historii miasto posiadało rangę stolicy książęcej , królewskiej i biskupiej, przeżywało okresy rozkwitu i upadku . Historia miasta zaczyna się między 700 - 400 r. p.n.e. Spółdzielczość bankowa na ziemiach polskich powstała w okresie zaborów , kiedy kraj nasz podzielony był na trzy części przyłączone do trzech różnych państw zaborczych . W zależności więc od ustawodawstwa, które obowiązywało w poszczególnych zaborach oraz sytuacji politycznej i gospodarczej spółdzielnie kredytowe przyjmowały różne formy organizacyjne i różne zasady funkcjonowania. W dniu 16.03.1899 r. pod przewodnictwem ks. prałata Romana Goebla, proboszcza z Kruszwicy, została założona Spółdzielnia Ograniczonej Odpowiedzialności pod nazwą Bank Ludowy. Datę tę uważa się za początek działalności Banku Spółdzielczego w Kruszwicy. W czasie swej działalności , aż do wybuchu II wojny światowej bank kruszwicki uczestniczył w życiu społeczno - gospodarczym i kulturalnym miasta i okolicy. Pierwsze po wojnie Zgromadzenie zebrało się 07.07.1945 r. pod przewodnictwem prezesa Rady Nadzorczej. W roku 1973 zmieniono nazwę na Bank Spółdzielczy, która funkcjonuje do dziś. Bank Spółdzielczy prowadzi działalność w oparciu o ustawę Prawo bankowe, Prawo spółdzielcze oraz ustawę o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu się i bankach zrzeszających . 

Bank spółdzielczy w Kruszwicy wykonuje czynności bankowe związane z działalnością oszczędnościowo - rozliczeniową, kredytową, prowadzeniem rachunków bankowych, udzielaniem gwarancji bankowych i poręczeń osobom fizycznym, prawnym i jednostkom, nabywaniem i zbywaniem wierzytelności pieniężnych, prowadzeniem operacji czekowych i wekslowych, wydawaniem kart płatniczych oraz wykonywaniem operacji związanych z ich używaniem, obsługą dewizową, usługami konsultacyjno - doradczymi. Poza tym wprowadzenie w banku całkowitej komputeryzacji wszystkich czynności bankowych przyczyniło się usprawnienia pracy i jakości obsługi klienta . Od miesiąca marca 2001 r. bank jest w posiadaniu bankomatu do obsługi różnego rodzaju kart płatniczych, a w niedługim czasie zostanie uruchomiony oddział wirtualny do obsługi klientów banku. Bank Spółdzielczy w Kruszwicy jest jednym z założycieli Gospodarczego Banku Wielkopolski S.A. w Poznaniu i od dnia 21.05.1992 r. jest w tym banku zrzeszony. Od roku 2002 wszystkie banki spółdzielcze zrzeszone w GBW S.A. utworzyły tzw. Spółdzielczą Grupę Bankową / SGB /, która powstała w wyniku połączenia się z GBW S.A. Bałtyckiego Banku Regionalnego w Koszalinie i Pomorsko - Kujawskiego Banku Regionalnego w Bydgoszczy. 

2. Banki Spółdzielcze przygotowują się do obsługi środków unijnych zarówno pod względem wymogów technicznych jak i kadrowych. Dowodem na to jest duża liczba Uczestników Grupy Bankowej w I edycji Internetowej Szkoły Kadr Bankowych organizowanej przez AR we Wrocławiu, Fundację Rozwoju Rolnictwa Wsi i Obszarów Wiejskich oraz Pierwszy Portal Rolny. Jak ocenia Pan przygotowanie merytoryczne i organizacyjne wymienionej Szkoły?

Mając możliwość zapoznania się z materiałami otrzymanymi przez uczestników szkolenia oceniam je dobrze. Materiały bardzo szczegółowo i wyczerpująco przedstawiają tematykę będącą przedmiotem szkolenia. Zawarto w nich wiele informacji mało dostępnych w dotychczasowych publikacjach. W sprawach organizacyjnych uczestnicy nie wnosili uwag. 

3. Jakie Pana zdaniem korzyści wynieśli Uczestniczy Internetowej Szkoły Kadr Bankowych i jakie będzie miało to znaczenie dla Klientów banku?

Udział w Internetowej Szkole Kadr Bankowych pozwoliło przybliżyć pracownikom banku uczestniczącym w tej formie szkolenia problematykę związaną z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej. Jednocześnie jest to pewien etap w przygotowaniu kadry bankowej do obsługi środków płatniczych dla rolnictwa w ramach Wspólnej Polityki Unii Europejskiej (głównymi Klientami naszego banku są właśnie rolnicy).

4. Czy popiera Pan ideę kształcenia poprzez Internet?

Kształcenie poprzez Internet jest korzystne przede wszystkim ze względu na możliwość ciągłego dokształcania się bez narzucania ram czasowych, możliwość samodzielnego wyznaczania przez uczestnika czasu nauki, co z kolei wymaga dużego samo zdyscyplinowania uczestnika szklenia. 

5. Jakie uwagi, zalecenia na przyszłość skierowałby Pan do organizatorów Internetowej Szkoły Kadr Bankowych? 

Pracownicy naszego banku uczestniczyli po raz pierwszy w tej formie szkolenia i trudno kierować uwagi czy zalecenia. Uczestnicy biorący udział w szkoleniu ocenili je bardzo wysoko.

6. Za dwa lata wszystkie banki SGB będą oferowały obsługę za pomocą konta w Internecie. Czy nie obawia się Pan, że słabo zinformatyzowane społeczeństwo będzie miało problemy z korzystaniem z takich kont? 

Bank Spółdzielczy w Kruszwicy już obecnie dokonuje starań o uruchomienie obsługi za pomocą konta w Internecie. Zdajemy sobie sprawę, że usługa ta skierowana będzie w pierwszym rzędzie do ludzi młodych i osób posiadających podstawową wiedzę w zakresie obsługi komputera. Jest to wymóg czasu, oraz kolejna oferta banku dla Klienta.

Dziękuję za rozmowę.


POWIĄZANE

- Usprawnione prace legislacyjne: mniej konfliktów kompetencyjnych i lepsze mech...

Metan: Parlament przyjmuje nowe prawo mające na celu ograniczenie emisji z sekto...

Eurodeputowani opowoedzieli się wczoraj na sesji plenarnej Parlamentu Europejski...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę