Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Różnicowanie na start

12 maja 2008
Nareszcie prawie wszystko dopięte na ostatni guzik. Lada dzień rolnicy poznają dokładną datę rozpoczęcia naboru wniosków na otworzenie lub rozwój dodatkowej działalności. Różnicowanie działalności w kierunku nierolniczej to program, który ma pomóc mieszkańcom wsi znaleźć dodatkowe źródło utrzymania. Dotacje można otrzymać na rozpoczęcie czy poszerzenie działalności gospodarczej.

Artur Ławniczak, wiceminister rolnictwa: rozporządzenie zostało już podpisane, czekamy na publikację myślę, że za trzy tygodnie rolnicy będą mogli składać pierwsze wnioski o pomoc.

A będą mogli to zrobić rolnicy z gminy miejskiej lub wiejsko-miejskiej, gdzie liczba mieszkańców nie przekracza 5 tysięcy osób. Kolejny bardzo ważny warunek to odpowiedni czas podlegania pod ubezpieczenie w KRUSIE oraz pobieranie dopłat bezpośrednich.

Nie ma za to ograniczeń co do rodzaju prowadzonej działalności. Najważniejsze, aby inwestycja była uzasadniona ekonomicznie, czyli przynosiła dochody. A można będzie ją rozpocząć zaraz po złożeniu wniosku o przyznanie wsparcia.

Artur Ławniczak, wiceminister rolnictwa: te koszty będą kwalifikowane natomiast o zaakceptowaniu będzie decydowało podpisanie umowy, to jest dopiero wiążące. Można działanie rozpocząć natomiast bez gwarancji otrzymania tych środków.

Wsparcie na różnicowanie działalności w kierunku nierolniczej to zwrot połowy poniesionych kosztów na inwestycję. Maksymalnie może to być 100 tysięcy złotych dla jednego gospodarstwa na cały okres trwania programu, czyli do 2013 roku. Aby dostać fundusze należy najpierw wyłożyć pieniądze z własnej kieszeni.POWIĄZANE

Na wznowionej sesji 30 sierpnia Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europ...

Komisja przyjęła dziś wniosek dotyczący uprawnień do połowów na Morzu Bałtyckim ...

Pytania i odpowiedzi dotyczące wniosku Komisji dotyczącego uprawnień do połowów ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę