aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

RPP obniżyła wszystkie stopy procentowe

28 kwietnia 2005

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) obniżyła w środę wszystkie stopy procentowe o 50 punktów bazowych oraz zmieniła nastawienie w swojej polityce na neutralne z łagodnego, podał Narodowy Bank Polski (NBP) w środowym komunikacie.

Nastawienie łagodne zostało wprowadzone w lutym br.

Z ankiety przeprowadzonej przez agencję ISB wynikało, że analitycy bankowi byli podzieleni co do wysokości obniżki – siedmiu z 13 ankietowanych ekonomistów spodziewało się obniżki o 50 pb, zaś pozostałych sześciu – o 25 pb. Nikt nie oczekiwał jeszcze zmiany nastawienia.

Podstawowa stopa referencyjna będzie wynosić 5,50% wobec 6,00% przed obniżką, stopa redyskonta weksli wyniesie 6,00% wobec 6,50%, stopa lombardowa – 7,00% wobec 7,50%, a stopa oprocentowania lokaty terminowej przyjmowanej przez NBP od banków 4,00% wobec 4,50%. Decyzje RPP wchodzą w życie od 28 kwietnia.

Pierwszej od blisko dwóch lat obniżki stóp procentowych RPP dokonała w marcu br.

W kwietniu 2004 roku obecna RPP zmieniła nastawienie na restrykcyjne z neutralnego i od czerwca trzykrotnie podwyższyła stopy łącznie o 125 pkt bazowych do 6,50% w przypadku głównej stopy referencyjnej.

Poprzedni, ponad dwuletni cykl obniżek stóp rozpoczął się w lutym 2001 roku przy nastawieniu neutralnym i w jego trakcie poprzednia rada 20-krotnie obniżała stopy – ostatni raz w czerwcu 2003 roku. W tym czasie główna stopa referencyjna spadła do 5,25% z 19,00%.


POWIĄZANE

Komisja Europejska przyjęła wczoraj wniosek określający nowe wspólne rozwiązanie...

Rząd Ukrainy wprowadził zmiany w procedurze weryfikacji eksporterów rolnych w st...

Sądy wciąż będą puchnąć od nowych spraw. Wzrost rdr. będzie nawet 30-proc. W 202...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę