RPP powinna ciąć stopy

30 grudnia 2004

Złoty może się umocnić do poziomu 3,80 w stosunku do euro do lata 2005 roku, uważa Witold Orłowski, szef doradców ekonomicznych prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

Jego zdaniem, Rada Polityki Pieniężnej powinna uwzględnić to w polityce pieniężnej i obniżać stopy procentowe. Również wielu innych ekonomistów sądzi, że cykl podwyżek stóp procentowych został już zakończony. Uważają oni, że przy umacniającym się złotym, który pomaga spadać inflacji, RPP zacznie luzować politykę pieniężną w drugiej połowie przyszłego roku.

Do lata złoty powinien się ustabilizować i myślę tu o poziomie 3,80 zł do euro. Myślę, że nie zejdzie niżej, chociaż stuprocentowej pewności nie ma   powiedział Orłowski w środowym wywiadzie dla Radia Pin.

W środę rano euro kosztowało ok. 4,05 zł. Z takim poziomem złotego musimy żyć. Nie jesteśmy w stanie wiele zrobić   dodał szef doradców prezydenta. Jego zdaniem nawet interwencje walutowe na niewiele się zdadzą, ponieważ będzie to działanie krótkotrwałe, przy tak silnym trendzie.

Natomiast, można zadać sobie pytanie czy polityka pieniężna nie powinna jednak wziąć pod uwagę znacznego wzmocnienia złotego […] teraz pada pytanie czy nie obniżać stóp procentowych  – powiedział Ormowski.

Na pytanie czy stopy powinny być obniżone doradca prezydenta powiedział, że tak należałoby zrobić. Umocnienie waluty krajowej jest doskonałym substytutem podniesienia stóp procentowych. Chcąc utrzymać restrykcyjność polityki , w odpowiedzi na silne wzmocnienie waluty krajowej powinno się obniżać stopy procentowe   uważa Orłowski.

RPP podniosła stopy trzykrotnie w tym roku – w czerwcu, lipcu i sierpniu – w sumie o 125 pb. Obecnie stopa referencyjna wynosi 6,5%.


POWIĄZANE

Tylko do 29 lipca 2022 r. w ARiMR będzie można wnioskować o przyznanie pomocy na...

Jeszcze przez niecały tydzień – do 1 sierpnia 2022 r. – rolnicy mogą starać się ...

Zapał inwestorów w odnawialne źródła energii hamuje niestabilność polskiego praw...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę