RPP tnie stopy, Balcerowicz mówi o ożywieniu

30 czerwca 2005
Rada Polityki Pieniężnej w środę obniżyła stopy procentowe o 50 pkt bazowych i zmieniła nastawienie na łagodne, bo ocenia, że inflacja może być niższa niż wcześniej oczekiwała. 

U podstaw decyzji Rady o obniżeniu stóp procentowych legła ocena, że bilans ryzyk dla przyszłej inflacji uległ zmianie w kierunku niższej inflacji –  napisała Rada w komunikacie.

W opinii członków Rady w najbliższych miesiącach inflacja znajdzie się poniżej poziomu celu inflacyjnego 2,5 proc. Rada ocenia, że wzrost PKB w II kw. tego roku prawdopodobnie nie uległ istotnemu przyspieszeniu.

Dane ekonomiczne, które napłynęły od publikacji majowego Raportu wskazują, że tempo wzrostu gospodarczego w 2005 r. może być istotnie niższe niż oczekiwano. Obserwowane spowolnienie wzrostu gospodarczego ma prawdopodobnie charakter przejściowy. Trudno jest jednak obecnie ocenić, jak długo potrwa okres niższego wzrostu –  uważa RPP.

Dane napływające w najbliższych miesiącach powinny umożliwić lepszą ocenę skali oczekiwanej poprawy aktywności gospodarczej i w konsekwencji określić, jaka powinna być skala i okres dostosowania w polityce pieniężnej –  dodano w komunikacie.

Rada podtrzymała wcześniejsze przekonanie wyrażone w Strategii polityki pieniężnej po 2003 r. oraz w Założeniach polityki pieniężnej na 2005 r., że najbardziej korzystne dla Polski byłoby przyjęcie strategii gospodarczej nastawionej na stworzenie warunków zapewniających wprowadzenie euro w najbliższym możliwym terminie.

Warunkiem koniecznym przystąpienia do strefy euro jest przeprowadzenie reform finansów publicznych prowadzących do spełnienia fiskalnych kryteriów konwergencji –  napisano w komunikacie.

Balcerowicz: Nastawienie łagodne nie oznacza automatycznych obniżek

Prezes NBP Leszek Balcerowicz uważa, że bilans ryzyk dla przyszłej inflacji może się zmieniać między posiedzeniami. Prezes powiedział też, że nastawienie łagodne w polityce pieniężnej nie oznacza w żadnej mierze zapowiedzi automatycznych obniżek stóp proc.

Ocena bilansu ryzyk może ulegać zmianie między posiedzeniami –  powiedział prezes NBP na konferencji prasowej po środowym posiedzeniu RPP. Nastawienie łagodne w polityce pieniężnej nie oznacza w żadnej mierze zapowiedzi automatycznych obniżek stóp proc. –  powiedział prezes.

W komunikacie po posiedzeniu RPP podała, że bilans ryzyk dla przyszłej inflacji uległ zmianie w kierunku niższej inflacji. RPP zmieniła w środę nastawienie na łagodne z neutralnego. Nie ma przesłanek do rewizji prognoz wzrostu PKB

Prezes NBP Leszek Balcerowicz nie widzi podstaw do rewizji prognoz wzrostu PKB na 2005 roku, mimo słabych danych GUS o dynamice wzrostu PKB w I kwartale 2005. NBP prognozuje wzrost PKB w 2005 na poziomie 4 proc.

Nie widzę podstaw, by twierdzić, że to, co wynika z danych GUS miałoby być trwałą tendencją –  powiedział Balcerowicz na konferencji prasowej po środowym posiedzeniu RPP. Dane GUS są różnorakie, ale z niektórych można wywnioskować, że ożywienie jest w toku –  powiedział prezes NBP.

Nie ma podstaw do postawienia tezy o trwałym obniżeniu tempa wzrostu –  powiedział prezes. Nie widzę podstaw do mocnego twierdzenia, że mamy do czynienia z załamywaniem inwestycji –  powiedział Balcerowicz.

Prezes NBP dodał, że "ostatnie dane GUS odegrały rolę w dzisiejszej decyzji RPP". Dane GUS o dynamice PKB w I kwartale 2005, zwłaszcza słabsze od oczekiwań dane o dynamice inwestycji, zaskoczyły ekonomistów.

Według tych danych PKB wzrósł w I kwartale 2005 roku o 2,1 proc. wobec oczekiwanych około 3,0 proc., a inwestycje w tym czasie wzrosły zaledwie o 1,0 proc. po 7,4 proc. wzrostu w ostatnim kwartale roku ubiegłego.


POWIĄZANE

Pod lupę są brane nieprawidłowości w dostawach produktów rolnych do sieci handlo...

Polscy i europejscy konsumenci będą musieli się pożegnać z ulubionymi kosmetykam...

W trybie ciągłym – od 3 stycznia do 30 grudnia 2022 r. do dyspozycji rolników są...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę