Adama_artemisgoltix_15.02-30.03
Adama_poleposition_15.03_30.04

RPP tnie stopy, Balcerowicz mówi o ożywieniu

30 czerwca 2005
Rada Polityki Pieniężnej w środę obniżyła stopy procentowe o 50 pkt bazowych i zmieniła nastawienie na łagodne, bo ocenia, że inflacja może być niższa niż wcześniej oczekiwała. 

U podstaw decyzji Rady o obniżeniu stóp procentowych legła ocena, że bilans ryzyk dla przyszłej inflacji uległ zmianie w kierunku niższej inflacji –  napisała Rada w komunikacie.

W opinii członków Rady w najbliższych miesiącach inflacja znajdzie się poniżej poziomu celu inflacyjnego 2,5 proc. Rada ocenia, że wzrost PKB w II kw. tego roku prawdopodobnie nie uległ istotnemu przyspieszeniu.

Dane ekonomiczne, które napłynęły od publikacji majowego Raportu wskazują, że tempo wzrostu gospodarczego w 2005 r. może być istotnie niższe niż oczekiwano. Obserwowane spowolnienie wzrostu gospodarczego ma prawdopodobnie charakter przejściowy. Trudno jest jednak obecnie ocenić, jak długo potrwa okres niższego wzrostu –  uważa RPP.

Dane napływające w najbliższych miesiącach powinny umożliwić lepszą ocenę skali oczekiwanej poprawy aktywności gospodarczej i w konsekwencji określić, jaka powinna być skala i okres dostosowania w polityce pieniężnej –  dodano w komunikacie.

Rada podtrzymała wcześniejsze przekonanie wyrażone w Strategii polityki pieniężnej po 2003 r. oraz w Założeniach polityki pieniężnej na 2005 r., że najbardziej korzystne dla Polski byłoby przyjęcie strategii gospodarczej nastawionej na stworzenie warunków zapewniających wprowadzenie euro w najbliższym możliwym terminie.

Warunkiem koniecznym przystąpienia do strefy euro jest przeprowadzenie reform finansów publicznych prowadzących do spełnienia fiskalnych kryteriów konwergencji –  napisano w komunikacie.

Balcerowicz: Nastawienie łagodne nie oznacza automatycznych obniżek

Prezes NBP Leszek Balcerowicz uważa, że bilans ryzyk dla przyszłej inflacji może się zmieniać między posiedzeniami. Prezes powiedział też, że nastawienie łagodne w polityce pieniężnej nie oznacza w żadnej mierze zapowiedzi automatycznych obniżek stóp proc.

Ocena bilansu ryzyk może ulegać zmianie między posiedzeniami –  powiedział prezes NBP na konferencji prasowej po środowym posiedzeniu RPP. Nastawienie łagodne w polityce pieniężnej nie oznacza w żadnej mierze zapowiedzi automatycznych obniżek stóp proc. –  powiedział prezes.

W komunikacie po posiedzeniu RPP podała, że bilans ryzyk dla przyszłej inflacji uległ zmianie w kierunku niższej inflacji. RPP zmieniła w środę nastawienie na łagodne z neutralnego. Nie ma przesłanek do rewizji prognoz wzrostu PKB

Prezes NBP Leszek Balcerowicz nie widzi podstaw do rewizji prognoz wzrostu PKB na 2005 roku, mimo słabych danych GUS o dynamice wzrostu PKB w I kwartale 2005. NBP prognozuje wzrost PKB w 2005 na poziomie 4 proc.

Nie widzę podstaw, by twierdzić, że to, co wynika z danych GUS miałoby być trwałą tendencją –  powiedział Balcerowicz na konferencji prasowej po środowym posiedzeniu RPP. Dane GUS są różnorakie, ale z niektórych można wywnioskować, że ożywienie jest w toku –  powiedział prezes NBP.

Nie ma podstaw do postawienia tezy o trwałym obniżeniu tempa wzrostu –  powiedział prezes. Nie widzę podstaw do mocnego twierdzenia, że mamy do czynienia z załamywaniem inwestycji –  powiedział Balcerowicz.

Prezes NBP dodał, że "ostatnie dane GUS odegrały rolę w dzisiejszej decyzji RPP". Dane GUS o dynamice PKB w I kwartale 2005, zwłaszcza słabsze od oczekiwań dane o dynamice inwestycji, zaskoczyły ekonomistów.

Według tych danych PKB wzrósł w I kwartale 2005 roku o 2,1 proc. wobec oczekiwanych około 3,0 proc., a inwestycje w tym czasie wzrosły zaledwie o 1,0 proc. po 7,4 proc. wzrostu w ostatnim kwartale roku ubiegłego.


POWIĄZANE

Wiosną rośnie zagrożenie pożarowe związane z wypalaniem traw. Warto przypomnieć,...

15 kwietnia mija termin rozliczenia zakupu komputera z dofinansowaniem Agencji R...

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych przekazał 16 marca 2021r. resortowi rolnictw...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę