Adama_poleposition_15.03_30.04

Rynki czekają na posiedzenie RPP

30 marca 2004

Kurs złotego wzrósł w poniedziałek wobec spadającego na świecie dolara, ale spadł do euro.

Na rynku długu działo się niewiele, a dealerzy sądzą, że inwestorzy czekają na informacje o nowym rządzie, planie cięć i posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP), które zaczyna się jutro. W ciągu dnia złoty i obligacje umocniły się nieco w reakcji na informację, że były minister finansów, Marek Belka stał się wiodącym kandydatem prezydenta na nowego premiera po tym jak w piątek Leszek Miller zapowiedział, że 2 maja poda się do dymisji.

Dealerzy sądzą, że rynki wypatrują teraz informacji, które stanowić mogłyby wskazówkę dotyczącą tego, czy plan reform fiskalnych wicepremiera Jerzego Hausnera będzie kontynuowany i nie zostanie rozwodniony w toku prac nad tworzeniem nowego rządu. Belka sądzi, że nie wyobraża sobie rezygnacji z planu i chciałby, by Hausner pozostał w rządzie.

Inwestorzy czekają też na wynik rozpoczynającego się we wtorek dwudniowego posiedzenia RPP zastanawiając się czy zdecyduje się ona zaostrzyć nastawienie w polityce monetarnej, czy pozostawi nastawienie neutralne. Złoty był w poniedziałek po południu notowany na poziomie 1,64 procent poniżej parytetu wobec 1,63 procent poniżej parytetu rano. Rentowności obligacji 2-letnich spadły, 5-letnich nie zmieniły się, a 10-letnich wzrosły przy niewielkich obrotach.

Na rynku długu są bardzo małe obroty i każdy czeka na to co będzie dalej - czy ten rząd uda się uformować. Jeśli Belka znajdzie jakieś rozsądne rozwiązanie, jak stworzyć rząd bez rezygnacji z realizacji planu Hausnera, to na rynku nie powinno być tragedii - powiedział powiedział Marek Kaczor, dealer papierów dłużnych z PKO BP. W tym tygodniu mamy też RPP. Rynek czeka na informacje jak Rada zareaguje na te wydarzenia, czy zaostrzy politykę tak jak zapowiadała, czy nie - dodał.

Kursy rynkowe. 16.16

        Euro/złoty 4,7302 wobec 4,7192 w poniedziałek o 9.55

Dolar/złoty 3,8910 wobec 3,9045 

Rentowność obligacji 

            2-letnie (OK0406) 6,34 proc. wobec 6,37 proc. 

            5-letnie (DS0509) bez zmian 6,65 proc. 

10-letnie (DS1013) 6,67 proc. wobec 6,64 proc.


POWIĄZANE

Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości ogłosiła XX edycję Programu Stypendiów Po...

Podczas VII Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych VI kadencji ponownie zgłosz...

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, realizując wniosek zgłoszony na Posiedzeniu...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę