aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Rynki dyskontują szansę na porozumienie wokół planu Hausnera

10 lutego 2004

Pierwsze efekty rozmów SLD i Platformy Obywatelskiej uspokoiły inwestorów, którzy w poniedziałek realizowali zyski po piątkowym rekordowym osłabieniu złotego do euro. Nieznacznie wzrosły ceny obligacji.

Około godz. 17.00 za euro płacono 4,8270 wobec 4,8850 zł na piątkowym zamknięciu. Dolara wyceniano na 3,81 zł w porównaniu do 3,84 zł w piątek. Na rynku walutowym było bardzo spokojnie. Można powiedzieć, że to był pierwsza sesja od dawna, na której nic się nie działo –  powiedział PAP Marcin Żółtaniecki z Raiffeisen Banku. Jego zdaniem inwestorzy postanowili zrealizować zyski po piątkowych notowaniach, kiedy za euro trzeba było płacić nawet 4,90 zł. Poparcie polityczne dla programu Hausnera to ciągle problem, ale właściwie wszystko już wiemy. Nic złego nie powinno nas już zaskoczyć przez jakiś czas –  powiedział.

Przedstawiciele SLD i PO ustalili, że konkretne rozstrzygnięcia w sprawie poparcia programu oszczędnościowego zapadną na przełomie lutego i marca. Wcześniej rząd ma przedstawić opozycyjnej Platformie pakiet projektów ustaw składających się na program. Żółtaniecki uważa, że nadal psychologiczną barierą dla kursu złotego jest 4,90 zł za euro. Według rozmówcy PAP, trudno obecnie wyznaczyć prawdopodobne poziomy kursów ze względu na wahania cen euro wyrażonych w dolarach.

Psychologiczna bariera to nadal 4,90 zł za euro. Poziom 5 zł to przesada. Dużo obecnie zależy od euro-dolara. Tu się może wiele dziać –  uważa Żółtaniecki. Około 17.00 jedno euro wyceniano na poziomie 1,2670 dolara, co oznacza, że dolar umocnił się w stosunku do piątkowych notowań. Wówczas po nie najlepszych danych z USA o nowych miejscach pracy euro kosztowało około 1,27 USD. Uspokojenie na rynku walutowym spowodowało również nieznaczny wzrost cen na całej krzywej.

Euro-złoty nie bije już kolejnych rekordów, mieliśmy do czynienia z lekką korektą. Poza tym nieco przygasły obawy polityczne. Przez kilka następnych tygodni ze sceny politycznej na rynek nie powinny docierać niepokojące informacje –  powiedział PAP dealer Banku Millennium Piotr Kołuda. Rentowność obligacji dwuletnich OK0406 w porównaniu z piątkowym zamknięciem spadła 3 pkt bazowe do 6,50 proc. Dochodowość papierów pięcioletnich DS0509 spadła o 8 pkt bazowych do poziomu 7,02 proc., a dziesięcioletnich DS1013 spadła o 1 pkt bazowy do 7,01 proc.


POWIĄZANE

- Usprawnione prace legislacyjne: mniej konfliktów kompetencyjnych i lepsze mech...

Metan: Parlament przyjmuje nowe prawo mające na celu ograniczenie emisji z sekto...

Eurodeputowani opowoedzieli się wczoraj na sesji plenarnej Parlamentu Europejski...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę