aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Rząd chce włączyć rolników do 'normalnego' systemu podatkowego od 2010 r.

10 kwietnia 2008
Rząd pracuje nad projektem uregulowań, które pozwolą włączyć rolników do tradycyjnego systemu podatkowego i ubezpieczeniowego, poinformował w środę szef klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej (PO) Zbigniew Chlebowski. Według niego może to się to stać już od 2010 roku.

"Determinacja rządu i PO w naprawie systemu ubezpieczeń rolniczych i wprowadzenia normalnego opodatkowania rolników jest daleko idąca. Od 2010 roku chcielibyśmy wprowadzić podatek dochodowy oraz obowiązek płacenia przez rolników ubezpieczenia uzależnionego od dochodów" - powiedział Chlebowski na spotkaniu poświęconemu finansom publicznym w Business Centre Club.

Według niego, tak długi okres prac nad rozwiązaniami ustawowymi jest spowodowany trudnymi negocjacjami z koalicyjnym Polskim Stronnictwem Ludowym (PSL) oraz kłopotami czysto technicznymi, np. z ustaleniem sposobu obliczania kosztów działalności rolniczej.

"Rozmawiamy o tej sprawie z PSL, ostatnio nawet minister rolnictwa Marek Sawicki przedstawił swój projekt reformy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), ale okazał się on dla PO za mało radykalny. Z tego też powodu nie stanął on nawet na obradach rządu" - powiedział Chlebowski.

Szef klubu parlamentarnego PO dodał, że celem jego partii i rządu jest maksymalne ograniczenie 15-miliardowej dotacji do systemu rolniczych ubezpieczeń, a jednym z pierwszych kroków będzie doprowadzenie do płacenia przez rolników ubezpieczenia chorobowego, z którego dziś są oni zwolnieni.

W listopadzie 2007 roku, tuż po wygranych przez PO wyborach, Zbigniew Chlebowski powiedział, że jego partia chce stopniowo reformować KRUS i nie wykluczył jej docelowego połączenia z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Pierwszym etapem ma być zróżnicowanie składki na rolnicze ubezpieczenia społeczne, a projekt ustawy w tej sprawie ma trafić do Sejmu na początku 2008 roku.

Także w listopadzie 2007 roku Rzecznik prawo Obywatelskich, Janusz Kochanowski zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego przepis zobowiązujący budżet do finansowania składek rolników bez względu na wysokość ich dochodów w ramach KRUS. Eksperci wyliczyli wówczas, że według obowiązujących dziś przepisów, w 2007 roku na pokrycie obowiązkowej składki zdrowotnej rolników przewidziano jest w budżecie państwa ponad 2,8 mld zł, a w bieżącym 3,7 mld zł. Ubezpieczenie to obejmuje 2,59 mln rolników i członków ich rodzin.


POWIĄZANE

W sprawozdaniu z cyfrowej dekady 2024 wezwano do zintensyfikowania wspólnych dzi...

Przywódcy państw członkowskich nie doszli wczoraj do porozumienia w sprawie obsa...

Nvidia wyprzedza Apple i Microsoft pod względem kapitalizacji rynkowej, stając s...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę