Rząd planuje podnieść akcyzę na papierosy

17 kwietnia 2003

Resort finansów ma już gotowy projekt ustawy o akcyzie, który przewiduje podwyżkę stawki procentowej akcyzy na papierosy – z obecnych 25 procent do 40 procent.

Projekt ustawy dostosowujący nasze prawo do ustawodawstwa Unii Europejskiej, trafił już do uzgodnień międzyresortowych. Przewiduje, że do wyrobów tytoniowych będą zaliczane nie tylko papierosy oraz cygara i cygaretki, ale także między innymi tytoń do palenia i cięty tytoń do ręcznego sporządzania papierosów.

W ustawie zapisano również stawki akcyzy na poszczególne wyroby. Zaproponowano, by stawka  tego podatku w odniesieniu do papierosów wynosiła 120 złotych za każde 1000 sztuk plus 40% maksymalnej ceny detalicznej. Obecnie podatek ten wynosi 57 zł plus 25%. W projekcie proponuje się ponadto opodatkowanie cygar i cygaretek akcyzą w wysokości 150 zł za każde 1000 sztuk oraz tytoniu do palenia w wysokości 60% maksymalnej ceny detalicznej.

Najnowszy projekt Ministerstwa Finansów nie przewiduje natomiast podwyżki akcyzy na energię elektryczną. Tak jak dotychczas płacić będziemy 2 grosze za kilowatogodzinę. Minister będzie miał jednak prawo obniżyć wysokość akcyzy w drodze rozporządzenia, kierując się sytuacją gospodarczą państwa oraz poszczególnych podmiotów będących podatnikami akcyzowymi. 


POWIĄZANE

Korzystając z e-podpisu z Profilem Zaufanym- można od razu zweryfikować tożsamoś...

Przedstawiciele Ministerstwa Finansów zapowiadają możliwe zmiany w podatku od zy...

Jeśli się uczysz aż do swoich 26 urodzin masz ubezpieczenie „przy rodzicu” albo ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę