aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Rząd proponuje wzrost składek na ubezpieczenie społeczne dla 20 proc. przedsiębiorców

25 sierpnia 2004

Proponowane przez rząd podwyżki składek na ubezpieczenie społeczne nie dotyczą najuboższych, również około 2/3 prowadzących działalność gospodarczą nie odczuje podwyżek, a kolejne 20 proc. odczuje wzrost składek o połowę - poinformował minister pracy Krzysztof Pater podczas wtorkowej debaty sejmowej nad projektami ustaw zmieniających system emerytalny.

W skład pakietu składającego się na plan oszczędnościowy rządu wchodzą projekty nowelizacji ustaw: o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz projektu o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Propozycje powodujące wzrost składek ubezpieczeniowych zamieszczone w pakiecie mają przynieść 1,8 mld zł wpływów do FUS w 2005 roku, w 2006 roku ma to być około 1,9 mld zł, w 2007 roku 2,1 mld zł, a w 2008 roku 2,2 mld zł.

Pakiet przewiduje m.in. zmiany dotyczące przedsiębiorców. Rząd proponuje, by dla około 2/3 prowadzących działalność gospodarczą żadna składka nie była podwyższana. 63 proc. z nich będzie płaciło składkę na dotychczasowym poziomie. Dla kolejnych 20 proc. składka nie wzrośnie więcej niż o 50 proc. –  powiedział Pater. Dodał, że obecnie osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą deklarować podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne w wysokości nie niższej niż 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Obecnie jest to 1399 zł 30 groszy.

Trzeba więc zrobić wszystko, by osoby, które stać na płacenie wysokich składek, czyniły to. Według szacunków średnia podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne tej grupy osób po zmianach proponowanych przez rząd wyniosłaby 76,7 proc. przeciętnego wynagrodzenia –  mówił Pater. Dla porównania dodał, że ponad połowa pracujących zarabia ponad 82 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Pater zapowiedział również, że rząd chce wyeliminować sytuacje, w których osoby prowadzące działalność gospodarczą będą uchylały się od płacenia składek tylko dlatego, że wykonały jakieś drobne zlecenia. Podkreślił, że rząd proponuje ulgi dla przedsiębiorców po raz pierwszy rozpoczynających działalność gospodarczą. "Proponujemy, by każdy, kto po raz pierwszy od 60 miesięcy rozpoczyna działalność gospodarczą, będzie mógł płacić 50-proc. składkę na ubezpieczenie społeczne" - wyjaśniał Pater.

Gdyby ta propozycja weszła w życie, rozpoczynający działalność gospodarczą płaciliby 412 zł miesięcznej składki podstawowej, a obecnie jest to minimum 1369 zł 30 groszy. Rząd skorygował także propozycje ograniczające możliwości dodatkowego zarobkowania przez emerytów i rencistów. Dodatni wpływ tych zmian na budżet to w przyszłym roku ok. 500 mln złotych. W kolejnych latach oszczędności mają być jednak mniejsze.

Rząd proponuje, aby ograniczyć możliwości zarobkowania emerytów i rencistów, gdy ich średni miesięczny dochód przekroczy 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Według obowiązujących przepisów próg wynosi 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Rząd chce także, aby osoby, które uzyskały renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, przed pobraniem renty lub emerytury musiały rozwiązać swoje dotychczasowe umowy o pracę.

Osoby pobierające renty wdowie, miałyby o 25 proc. obniżane świadczenia, jeżeli byłyby poniżej ustawowego wieku emerytalnego, pracowałyby zarobkowo i ich poziom dochodów przekraczałby 50 proc. minimalnego wynagrodzenia.  Podczas dyskusji w Sejmie za odrzuceniem w pierwszym czytaniu wszystkich trzech projektów opowiedziały się PiS, PSL, LPR, Samoobrona i koło RKN. PO popiera kontynuowanie prac jedynie nad ustawą o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Pozostałe kluby nie zajęły stanowiska. Głosowanie wniosków o odrzucenie projektów zaplanowano na piątek.


POWIĄZANE

- Usprawnione prace legislacyjne: mniej konfliktów kompetencyjnych i lepsze mech...

Metan: Parlament przyjmuje nowe prawo mające na celu ograniczenie emisji z sekto...

Eurodeputowani opowoedzieli się wczoraj na sesji plenarnej Parlamentu Europejski...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę