aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Rząd przyjął harmonogram oszczędności w administracji

13 listopada 2003
Rada Ministrów zaakceptowała w środę harmonogram realizacji działań dotyczących uporządkowania i ograniczania wydatków w administracji rządowej.

10 października wicepremier Jerzy Hausner zwrócił się do ministerstw i urzędów centralnych o przygotowanie propozycji działań, które przyniosą oszczędności w administracji rządowej.

Na podstawie zgłoszonych postulatów powstał harmonogram przyjęty w środę przez rząd. Przewiduje on m.in. zmniejszenie liczby kierowniczych stanowisk w administracji rządowej oraz liczebności gabinetów politycznych w resortach i urzędach centralnych. Ograniczona ma zostać także liczba wicewojewodów oraz mniej ma być zastępców kierowników urzędów centralnych. Zlikwidowane mają zostać stanowiska asystenta politycznego sekretarza. Za realizację tych propozycji odpowiedzialny jest szef kancelarii premiera oraz właściwi ministrowie i kierownicy urzędów centralnych.

Planowane jest też, że do 2007 r. o 15 proc. zmniejszy się zatrudnienie w administracji rządowej - ma ono zmniejszać się o 5 proc. rocznie. Ponadto dla wykonywania zadań wynikających z integracji Polski z Unią Europejską maksymalnie wykorzystywany ma być obecny stan zatrudnienia w administracji rządowej. Dokonany ma być także przegląd kadry Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej, tak by stworzyć możliwości przesunięcia w 2004 r. wysoko kwalifikowanych pracowników do resortów, które mają najwięcej zadań związanych z akcesją. Ograniczone ma być też (o 15 proc.) wykorzystywanie samochodów służbowych w administracji rządowej.

Część rządowego programu ograniczania i uporządkowywania wydatków publicznych, dotycząca administracji, ma przynieść oszczędności w wysokości ok. 300 mln zł już w 2004 roku. Do 2007 roku ma to być łącznie ok. 18 mld zł. Rada Ministrów wydała też w środę rozporządzenie ustanawiające pełnomocnika rządu do spraw udziału Polski w Światowej Wystawie EXPO 2005, która odbędzie się w japońskim Aichi.


POWIĄZANE

W sprawozdaniu z cyfrowej dekady 2024 wezwano do zintensyfikowania wspólnych dzi...

Przywódcy państw członkowskich nie doszli wczoraj do porozumienia w sprawie obsa...

Nvidia wyprzedza Apple i Microsoft pod względem kapitalizacji rynkowej, stając s...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę