Adama_1-15.08.2020
Bayer_dekalb_lipiec_2020

Rząd przyjął projekt budżetu na 2005 rok

29 września 2004

Rząd przyjął projekt budżetu na 2005 rok z deficytem 35 mld zł; wydatki i dochody zostały podwyższone mniej więcej o 1 mld zł wobec wcześniej planowanych - poinformował we wtorek minister finansów Mirosław Gronicki.

Wiceminister finansów Elżbieta Suchocka-Roguska poinformowała, że rząd ustalił dochody w 2005 roku na 173,74 mld zł, a wydatki na 208,74 mld zł.

Projekt budżetu został ukończony, nie różni się zbytnio od tego, co omawialiśmy 2 tygodnie temu  –  powiedział Gronicki na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu. Zasadnicza różnica dotyczy likwidacji środków specjalnych - podał minister.

Jak poinformował, chodzi tu o włączenie dochodów i wydatków środków specjalnych do budżetu centralnego i utworzenie 12 nowych funduszy, które częściowo przejmą zadania środków specjalnych.

Według Suchockiej-Roguskiej w projekcie budżetu są uwzględnione również dochody i wydatki związane z finansowaniem przez Unię Europejską pomocy technicznej przy realizacji poszczególnych programów operacyjnych. Z tego powodu wydatki i dochody budżetu państwa zostały zwiększone o 115,8 mln zł, a z tytułu likwidacji środków specjalnych o prawie 710 mln zł.

Odpowiadając na pytanie dziennikarzy, Suchocka-Roguska powiedziała, że w projekcie została uwzględniona zmiana liczenia składki dla przedsiębiorców oraz zostały uwzględnione oszczędności z tytułu reformy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). Zmiana zasad liczenia składki dla przedsiębiorców ma przynieść 1,6 mld zł, zaś oszczędności na reformie KRUS od 0,9-1,0 mld zł.

Gronicki poinformował, że projekt budżetu zakłada wpływy z prywatyzacji w wysokości 4,5 mld zł netto. Powiedział także, że podatki mają przynieść 154,4 mld zł. Sejm otrzyma projekt do 30 września. Minister podtrzymał wcześniejsze prognozy makroekonomiczne: PKB ma wzrosnąć w 2005 r. o 5 proc. Inflacja ma wynieść 3 proc., stopa referencyjna 7,5 proc., a stopa bezrobocia 18,2 proc.


POWIĄZANE

Polski Bon Turystyczny jest formą wsparcia dla polskich rodzin oraz branży turys...

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Polskie Koleje Państwowe S.A. oraz Bydgoski ...

Wykonawca Althermedia Sp. z o.o. Sp. K. 31 lipca 2020 r. zakończył realizację za...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę