Rząd zrezygnował z weryfikacji rent

4 sierpnia 2004

Rząd zaakceptował autopoprawkę do projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, która zakłada odstąpienie m.in. od dodatkowej weryfikacji rent oraz od zrównywania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn.

Autopoprawka przewiduje, że dyskusje na temat wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn powinny być toczone w dalszej perspektywie. Rząd wykreśla z propozycji te elementy, które miały na celu stopniowe wyrównywanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn – powiedział na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu Krzysztof Pater, minister polityki społecznej.

Rząd zrezygnował również z dodatkowej weryfikacji rent, choć zdaniem Patera nie oznacza to całkowitej rezygnacji z weryfikowania przyznanych świadczeń. Ten proces będzie realizowany w sposób wynikający z dotychczasowych regulacji prawnych, a więc nie będzie działań o charakterze zorganizowanym –  powiedział Pater. Minister podtrzymał wcześniejsze założenia dotyczące skutków finansowych weryfikacji rent. Dodał, że zamierza je osiągnąć metodami administracyjnymi. Nie spodziewam się, żeby efekty działań bieżących były gorsze niż efekty specjalnej akcji –  powiedział Pater dziennikarzom.

Dodał, że na przełomie sierpnia i września wyda w tej sprawie odpowiednie dyspozycje kierownictwu ZUS. Korekcie zostaną poddane także propozycje rządu ograniczające możliwości dodatkowego zarobkowania przez emerytów i rencistów. (Te rozwiązania) zniechęcają do postawy, która zmierza do poszukiwania dwóch źródeł dochodu jednocześnie –  powiedział Pater na konferencji. Zdaniem ministra, w 2005 roku zmiany wynikające z autopoprawki będą pod względem finansowym korzystne dla budżetu, ale kolejne lata przyniosą spadek oszczędności.

W roku przyszłym te efekty mogą być korzystniejsze niż w pierwotnej wersji. W kolejnych latach będą niższe, ze względu na to, że istotne zmiany dotyczą obszaru rent rodzinnych. Nie było zgody by w sposób istotny podnieść wiek uprawniający do uzyskania renty wdowiej –  powiedział Pater. Jego zdaniem dodatni wpływ zmian w przyszłym roku to ok. 500 mln złotych. Decyzja rządu to odpowiedź na stanowczy sprzeciw wspierającej gabinet Socjaldemokracji Polskiej, która zarzuciła premierowi Markowi Belce niedotrzymanie ustaleń, zgodnie z którymi rząd miał zrezygnować z tych elementów planu naprawy finansów publicznych.

Choć w czasie sejmowego expose, pod koniec czerwca premier Marek Belka zapowiedział odstąpienie m.in. od weryfikacji rent (która miała dać około 1 mld zł oszczędności), to jednak zapisy o niej znalazły się w projektach ustaw skierowanych do Sejmu. Poprawiony projekt zostanie teraz skierowany pod obrady Sejmu. Posłowie zajmą się nim prawdopodobnie na pierwszym posiedzeniu po wakacyjnej przerwie.

Wraz z ustawą o emeryturach i rentach z FUS, Sejm zapewne będzie też debatował nad dwoma innymi projektami z planu Hausnera. Jeden z nich to nowelizacja ustaw o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, drugi zaś to nowela przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych i ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Duże kontrowersje wzbudza ostatni z trzech projektów, który zakłada zwiększenie składek na ubezpieczenie społeczne od przedsiębiorców. Platforma Obywatelska zapowiadała wcześniej, że zagłosuje za jego odrzuceniem w pierwszym czytaniu.


POWIĄZANE

- Utworzony 30 lat temu w 1993 r. jednolity rynek UE zapewnia 56 mln miejsc prac...

Komisja Europejska przeznaczy 185,9 mln euro w 2023 r . na sfinansowanie działań...

Umowy dotyczącej usług finansowych nie można już zawierać podczas pokazu, a takż...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę