EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900

Sejm za pracą nad ustrojem rolnym

19 grudnia 2002

Sejm glosował nad wnioskiem o odrzucenie informacji rządowej o rolnictwie. Za jej odrzuceniem opowiedziało się 163 posłów, przeciwko było 236, a wstrzymało się 6. Jak powiedział podczas sejmowej debaty nad informacją reprezentujący rząd wiceminister rolnictwa Czesław Siekierski, rząd nadal zamierza utrzymać preferencyjne kredytowanie rolnictwa i nie dokona zmian podatku VAT na środki do produkcji rolniczej 

Wiceminister dodał, że niezbędne będzie zróżnicowanie form interwencji w odniesieniu do różnych produktów rolnych, co motywował niższymi cenami produktów rolnych, w tym zbóż oferowanych przez kraje CEFTA i Ukrainę, rosnącymi na giełdach światowych cenami roślin oleistych i malejącymi cenami mięsa.

Za odrzuceniem w pierwszym czytaniu projektu o kształtowaniu ustroju rolnego glosowało 29 posłów, przeciwnych było 346, a wstrzymało się 9. Oznacza to, że projekt trafi teraz do komisji sejmowej. 

Zdaniem ministra Kalinowskiego uczestniczącego w sejmowej debacie, nie można dopuścić do sytuacji, w której polski rolnik, po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, chcąc nabyć nieruchomość rolną w którymś z krajów Unii, musiałby pokonywać obowiązujące tam skomplikowane procedury. Projekt wzorowany jest na rozwiązaniach stosowanych w wielu krajach UE. Reguluje on zasady nabywania i dzierżawienia nieruchomości rolnych. Mają one być identyczne dla Polaków i cudzoziemców. 

Wzorem państw zachodnich wprowadzony będzie wymóg posiadania przez nabywców nieruchomości kwalifikacji rolniczych. Mogą one być teoretyczne, poświadczone dyplomami ukończenia szkół rolniczych, lub praktyczne, poparte zaświadczeniem o prowadzeniu działalności rolniczej nieprzerwanie przez co najmniej pięć lat. Projekt ustawy zobowiązuje nabywcę do osobistego prowadzenia gospodarstwa i zamieszkiwania w gminie, w której położona jest nabywana nieruchomość, albo w gminie sąsiedzkiej. Podobne rozwiązania obowiązują w Danii i Hiszpanii.

Dla poprawy struktury agrarnej projekt wprowadza pojęcie podstawowej powierzchni gospodarstwa rolnego – w poszczególnych województwach powierzchnia ta nie może być mniejsza od 4 ha i większa od 20 ha. Projekt zakłada również, że powierzchnia gospodarstwa nie może przekroczyć 300 hektarów. 

Wymogi posiadania kwalifikacji rolniczych, powierzchni podstawowej i konieczności osobistego prowadzenia gospodarstwa rolnego będą również stosowane przy nabyciu nieruchomości rolnej w drodze dziedziczenia. 

Projekt ustawy reguluje także zagadnienie pierwokupu. Zgodnie z proponowanym przepisem, prawo pierwokupu przysługuje dzierżawcy zamieszkującemu w miejscowości od co najmniej trzech lat lub właścicielowi nieruchomości, w której zamieszkuje również sprzedawca nieruchomości.


POWIĄZANE

W zeszłym tygodniu w Ministerswie Rolnictwa doszło do spotkania przedstawicieli ...

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy Weterynarii „Bezpieczeństwo Żywności i Zdr...

W zeszłym miesiącu, Sejm RP przegłosował ustawę o fundacji rodzinnej po poprawka...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę