EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900

Sejmowe komisje o ubezpieczeniu rolników

20 lutego 2004

Rolnicy w wieku emerytalnym mogliby, nie tracąc prawa do emerytury lub renty, przekazywać gospodarstwa spadkobiercom - to najważniejsza propozycja do projektu nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników przyjęta przez komisje.

Rząd proponował, by rolnicy, którzy przekażą swoje gospodarstwo osobie niepełnoletniej, mieli zawieszone prawo do emerytury do czasu, aż niepełnoletni uzyska 18 lat.

Połączone komisje pozytywnie zaopiniowały projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Za opowiedziało się 28 posłów, przeciw było 16, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Posłowie opowiedzieli się też za zmniejszeniem roli Rady Rolników w powoływaniu i odwoływaniu prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Pozytywnie zaopiniowali poprawkę zakładającą, że prezesa kasy powołuje premier na wniosek ministra do spraw zabezpieczenia społecznego po zasięgnięciu opinii Rady Rolników funkcjonującej przy KRUS.

Podkomisja do rozpatrzenia projektu nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników proponowała, by premier powoływał i odwoływał szefa Kasy na wniosek ministra do spraw zabezpieczenia społecznego w uzgodnieniu z Radą Rolników.

Posłowie proponują by ustawa weszła w życie 1 stycznia 2005 roku.


POWIĄZANE

Komisja Europejska chce zreformować model rynku energetycznego. Rośnie rola umów...

W zeszłym tygodniu w Ministerswie Rolnictwa doszło do spotkania przedstawicieli ...

W zeszłym miesiącu, Sejm RP przegłosował ustawę o fundacji rodzinnej po poprawka...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę