Sieć supermarketów Real pod lupą UOKiK

10 marca 2005

Działania sieci Real, polegające na żądaniu zakupu rozpakowanego na terenie sklepu towaru oraz pobierania za to dodatkowej opłaty od konsumentów, mogą naruszać prawo.

Ocenia Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Sprawę wyjaśni wszczęte przez Urząd postępowanie. Jak poinformował UOKiK w środowym komunikacie, podstawą prowadzonego przez Delegaturę Urzędu w Lublinie postępowania były skargi konsumentów, którzy wskazywali, że sieć Real żąda dokonania zakupu rozpakowanego w sklepie towaru oraz zapłaty dodatkowej kwoty w wysokości 50 zł.

Wstępna analiza sprawy wskazuje, że działanie spółki nie znajduje oparcia w obowiązujących przepisach prawa. Zgodnie z ustawą o sprzedaży konsumenckiej sprzedawca jest zobowiązany zapewnić w miejscu sprzedaży warunki umożliwiające sprawdzenie jakości, kompletności oraz funkcjonowania głównych mechanizmów i podstawowych podzespołów składających się na produkt –  czytamy w komunikacie.

Oznacza to, że przedsiębiorca powinien zaprezentować towar w taki sposób, by konsumenci mogli zorientować się, jakie cechy posiada, zanim podejmą decyzję handlową. W wielu przypadkach oznacza to konieczność jego rozpakowania - zaznaczył UOKiK.

Postępowanie Urzędu ma się zakończyć w ciągu 3 miesięcy. UOKiK sprawdzi również, czy powyższa praktyka stosowana jest w całym kraju, czy tylko w sklepach na terenie Lublina.


POWIĄZANE

Tylko do 29 lipca 2022 r. w ARiMR będzie można wnioskować o przyznanie pomocy na...

Jeszcze przez niecały tydzień – do 1 sierpnia 2022 r. – rolnicy mogą starać się ...

Zapał inwestorów w odnawialne źródła energii hamuje niestabilność polskiego praw...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę