Adama_artemisgoltix_15.02-30.03
Adama_poleposition_15.03_30.04

Silny złoty może się przyczynić do wzrostu bezrobocia

8 lutego 2005

Silny kurs złotego może przyczynić się do wzrostu bezrobocia, ograniczenia eksportu, a także grozi obniżeniem wzrostu gospodarczego - uważa szef Business Centre Club (BCC), Marek Goliszewski.

Dolna granica opłacalności dla eksporterów to kurs na poziomie 4,3 zł za euro i 3,5 zł za dolara. Poniżej tej wartości nie opłaca się eksportować. Dla importerów ta granica wynosi 4,10 zł za euro –  poinformował Goliszewski na poniedziałkowej konferencji prasowej. Zastrzegł, że BCC nie przeprowadził badań dotyczących poziomu opłacalności kursu złotego do dolara w imporcie.

Zdaniem Goliszewskiego, sytuację polskiej gospodarki pogarsza fakt, że rząd przeprowadza kolejne emisje obligacji skarbowych. Kolejne emisje obligacji zachęcają do inwestowania w Polsce kapitału spekulacyjnego, nastawionego na szybką realizację zysków. Tymczasem powinno nam zależeć na pozyskiwaniu kapitału długoterminowego –  tłumaczył.

W ocenie szefa BCC, rozwiązaniem problemów z kapitałem spekulacyjnym, jak i silnym złotym byłoby "szybkie wejście Polski do strefy euro". Sam jednak przyznał, że w tej chwili polska gospodarka nie jest na to przygotowana.

Rząd chce, aby Polska weszła do strefy euro w 2009 roku, mimo niekorzystnego w tej kwestii stanowiska Komisji Europejskiej. KE w ubiegłym tygodniu uznała, że Polska do 2007 roku raczej nie spełni kryteriów fiskalnych UE, które umożliwiłyby jej wstąpienie w 2009 do strefy euro. Euro pod koniec ubiegłego tygodnia spadło poniżej poziomu 4 zł. W poniedziałek za euro płacono na rynku międzybankowym około 3,96 zł.


POWIĄZANE

Wiosną rośnie zagrożenie pożarowe związane z wypalaniem traw. Warto przypomnieć,...

15 kwietnia mija termin rozliczenia zakupu komputera z dofinansowaniem Agencji R...

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych przekazał 16 marca 2021r. resortowi rolnictw...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę