Spółdzielcy liczą zyski

12 stycznia 2005

Z pieniędzy, jakie Bank Polskiej Spółdzielczości dostał za swoje udziały w BGŻ, skorzysta nie tylko BPS, ale i zrzeszone z nim banki spółdzielcze.

Za sprzedaż akcji Banku Gospodarki Żywnościowej BPS zainkasował aż 209 mln zł. Dzięki nim zysk netto banku za ubiegły rok skoczył do około 50 mln zł (20 mln zł wypracował bank, a 30 mln zł dały akcje BGŻ). Dzięki transakcji poprawiły się także fundusze własne banku – wzrosły do ponad 200 mln zł – oraz współczynnik wypłacalności (zwiększył się do 11 proc.). Poprawiły się więc wskaźniki BPS, a to znaczy, że z pieniędzy za BGŻ skorzystają zrzeszone z nim banki spółdzielcze: BPS będzie mógł wesprzeć je w osiąganiu kolejnych progów kapitałowych (500 tys. euro do końca 2005 roku i 1 mln euro do końca 2007 lub 2010 roku). Dotychczas nie mógł tego robić, gdyż musiał odliczać od funduszy własnych zaangażowanie w BGŻ. W grupie BPS istnieje wprawdzie fundusz pomocowy, na który wpłacają składki wszystkie zrzeszone banki spółdzielcze i bank BPS. Jednak może okazać się on zbyt mały, by zaspokoić wszystkie potrzeby banków spółdzielczych. W takiej sytuacji BPS wesprze członków zrzeszenia pożyczkami udzielonymi z własnych środków. Według szacunków BPS, 27 banków spółdzielczych nie będzie w stanie osiągnąć progu 500 tys. euro do końca 2005 roku, a 66 – 1 mln euro do końca 2007 roku.

BPS jest największym zrzeszeniem w Polsce – skupia 358 banków spółdzielczych, czyli 2/3 podmiotów sektora. Ich suma bilansowa sięga 16 mld zł, a fundusze własne 1,6 mld zł. W 2003 r. BPS miał 11 mln zł strat, ale w ubiegłym roku co miesiąc poprawiał swoje wyniki. W styczniu zarobił 2,7 mln zł, w czerwcu – 4,8 mln zł, a w listopadzie – 15,7 mln zł.

Sprzedaż akcji BGŻ była przełomem nie tylko dla BPS, ale również dla innych banków spółdzielczych. Według Serwisu Bankowości Spółdzielczej, Gospodarczy Bank Wielkopolski GBW wypracuje około 50 mln zł zysku netto za ubiegły rok (16 mln zł w 2003 r.). GBW zrzesza 157 banków spółdzielczych. Kilka z nich będzie miało problem z uzyskaniem minimalnego progu kapitałowego zarówno w 2005, jak i 2007 roku.

Mazowiecki Bank Regionalny MR Bank spodziewa się 32,3 mln zł zysku netto. Za akcje BGŻ dostał 47,8 mln zł. MR Bank zrzesza 80 banków spółdzielczych. Według SBS cztery z nich będą miały problem z osiągnięciem wymaganych progów kapitałowych.


POWIĄZANE

Pod lupę są brane nieprawidłowości w dostawach produktów rolnych do sieci handlo...

Polscy i europejscy konsumenci będą musieli się pożegnać z ulubionymi kosmetykam...

W trybie ciągłym – od 3 stycznia do 30 grudnia 2022 r. do dyspozycji rolników są...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę