Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Sprawdź, kogo obdarowujesz

24 lutego 2004
Podatek wynikający z zeznania podatkowego za 2003 r. możemy zmniejszyć maksymalnie o 1 proc., przekazując darowiznę na cele pożytku publicznego. Musimy jednak sprawdzić, czy organizacja, którą chcemy obdarować, ma status organizacji pożytku publicznego. Inaczej może się skończyć na odliczeniu co najwyżej 350 zł od dochodu, i to dopiero za rok.

Od 1 stycznia 2004 r. podatnicy mogą skorzystać z dwóch różnych ulg, jeśli przekażą własne pieniądze na działalność związaną z celami określonymi w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Jak się jednak okazuje, rozwiązanie takie wprowadziło wiele zamieszania. Próbę wyjaśnienia nieporozumień podjęło Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej, zamieszczając na swojej stronie internetowej uwagę o błędnej interpretacji ustawy o pożytku publicznym. Jak stwierdzono: od dnia 1 stycznia 2004 r. odliczeniu podlegają darowizny dokonane na rzecz organizacji pozarządowych prowadzących działalność w sferze pożytku publicznego, a nie na rzecz organizacji o statusie pożytku publicznego. Trzeba jednak wyraźnie podkreślić, iż wyjaśnienie takie ma zastosowanie tylko do darowizn odliczanych od dochodu, przekazanych organizacjom prowadzącym działalność pożytku publicznego na cele określone w ustawie. Jeżeli zatem w 2004 r. przekażemy darowiznę w wysokości do 350 zł, będziemy mogli odliczyć tę kwotę od dochodu dopiero w 2005 r. Te darowizny nie muszą być przekazane na rzecz organizacji, które mają status organizacji pożytku publicznego, wystarczy, że będą prowadziły działalność pożytku publicznego.

Natomiast jeśli chcemy pomniejszyć swój podatek już teraz, możemy w tym roku skorzystać z nowej ulgi z tytułu darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego, odliczanej od podatku. Od 1 stycznia br. mamy bowiem możliwość odliczenia 1 proc. od podatku w przypadku przekazania darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego. Tak więc ulga ta, mimo że ma również charakter darowizny, odliczana jest od podatku, a nie od dochodu. Najpierw należy obliczyć podatek należny fiskusowi, a dopiero potem obliczyć 1 proc. od tej kwoty. Zarówno w zeznaniu PIT-36, jak i PIT-37 jest rubryka Kwota zmniejszenia z tytułu wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego na podstawie art. 27d ustawy. Wpisać tam należy darowaną kwotę, pamiętając aby nie przekraczała ona 1 proc. należnego podatku. Następnie za pośrednictwem banku lub poczty kwotę tę przekazać należy na konto wybranej organizacji. Musi to być jednak organizacja, która ma już status organizacji pożytku publicznego.


POWIĄZANE

Na wznowionej sesji 30 sierpnia Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europ...

Komisja przyjęła dziś wniosek dotyczący uprawnień do połowów na Morzu Bałtyckim ...

Pytania i odpowiedzi dotyczące wniosku Komisji dotyczącego uprawnień do połowów ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę