aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Środki budżetu krajowego na 2008 r. mogą wynieść 19 mld zł

7 września 2007
Budżet rolny na 2008 rok jest obecnie w fazie uzgodnień. Wstępnie szacuje się, że wydatki z krajowego budżetu na rolnictwo (bez KRUS) wyniosą w przyszłym roku 19 mld zł - wynika z informacji resortu rolnictwa, przedstawionej w czwartek podczas sejmowej komisji rolnictwa.

Wiceminister rolnictwa Henryk Kowalczyk zaznaczył, że wydatki na rolnictwo będą pochodzić zarówno ze środków krajowych, jak i unijnych.

Planowane wydatki budżetowe w 2007 łącznie z finansowaniem KRUS (ok. 15 mld zł) są na poziomie 33,6 mld zł. Łącznie wszystkie wydatki ze środkami unijnymi wyniosą 43,3 mld zł.

Największą pozycję w wydatkach stanowią płatności bezpośrednie, które w 2008 r. mają wynieść ponad 9 mld 105 mln zł. Na dokończenie realizacji programu SPO (Sektorowego Programu Operacyjnego) na lata 2004-2006 (m.in. na inwestycje w gospodarstwach rolnych) w przyszłorocznym budżecie zarezerwowano ok. 590 mln zł.

W 2008 roku mają być zrealizowane niektóre działania Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Planowane jest m.in. prowadzenie takich działań jak ułatwianie startu młodym rolnikom, finansowanie inwestycji w gospodarstwach rolnych oraz w przemyśle przetwórczym, tworzenie mikroprzedsiębiorstw i renty strukturalne.

Na finansowanie działalności Agencji Rynku Rolnego w projekcie przyszłorocznego budżetu zarezerwowano ponad 782 mln zł. Środki te przeznaczone będą na interwencyjne zakupy i sprzedaż zbóż, cukru, masła i mleka w proszku. Przewidziane są także refundacje wywozowe do m.in. cukru, produktów mlecznych i mięsnych, zbóż, skrobi ziemniaczanej i drobiu. Ponadto ARR będzie dopłacać m.in. do produkcji skrobi, suszu paszowego, spożycia mleka w szkołach oraz prywatnego przechowywania cukru, masła i serów.

Kowalczyk poinformował, że resort rolnictwa zaplanował na przyszły rok kwotę 650 mln zł (tyle, ile w tym roku) na dopłaty do paliwa zużywanego w rolnictwie. Dodał, że w związku z niewykorzystaniem w tym roku całości środków, w 2008 r. zwrot akcyzy do oleju napędowego będzie wynosił nie 55 gr za litr, ale 95 gr. Resort szacuje, że w tym roku na dopłaty do paliwa rolniczego będzie wydatkowane ok. 350 mln zł.

Planowane jest zwiększenie wydatków na dopłaty do ubezpieczeń rolnych - do 545 mln zł. Jak powiedział wiceminister, w tym roku na ten cel jest 200 mln zł, które nie zostaną w pełni wykorzystane. Wyjaśnił, że zwiększenie puli pieniędzy na dopłaty do ubezpieczeń jest konieczne, gdyż od 1 lipca 2008 r., zgodnie z wymogami unijnymi, będzie obowiązek ubezpieczenia połowy upraw rolnych. Do tych ubezpieczeń będą dopłaty z budżetu.

Ze środków krajowych mają też być dopłaty do oprocentowania kredytów preferencyjnych, na utylizację padłych zwierząt i finansowanie zalesiania gruntów. W przyszłym roku planowane są także różne dotacje przedmiotowe, takie jak: dopłata do postępu biologicznego, do rolnictwa ekologicznego i do ochrony roślin.

Kowalczyk zapowiedział też, że ministerstwo będzie starało się o zwiększenie wydatków na weterynarię, w tym zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt. Chce ponadto dofinansować szkoły rolnicze, które przeszły pod kuratelę resortu rolnictwa.

Ostateczna wielkość środków na realizację poszczególnych zadań będzie znana po uchwaleniu ustawy budżetowej na 2008 rok.  

POWIĄZANE

- Usprawnione prace legislacyjne: mniej konfliktów kompetencyjnych i lepsze mech...

Metan: Parlament przyjmuje nowe prawo mające na celu ograniczenie emisji z sekto...

Eurodeputowani opowoedzieli się wczoraj na sesji plenarnej Parlamentu Europejski...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę